V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dakde na ministerstve pouzivaju nejake drahe laptopy, kde moze napriklad nejaky vychytraly Janko Mrkvicka povedzme pozmenit firmware dacoho (sietova karta, HDD a pod.).Nesmysl.
Dakde na ministerstveProč zrovna na ministerstvu? Může to udělat kdokoli s běžně dostupnou technologií. Minimálně česká ministerstva mě zatím nepřesvědčila, že by měla nějaké pokročilejší odborníky a lepší schopnosti/techniku než lidi okolo
v zmysle, ci sa to daAno, dá. BIOS nahradí Corebootem, do kterého se dá s trochou snahy narvat dokonce kompletní Linux a pak jsou možnosti škodění neomezené. Bude si muset napsat emulátor originálního textového rozhraní BIOSu, aby to nebylo podezřelé. Na HDD jde totéž. Člověk si pak může představit FW, který při prvním bootu podstrčí alternativní boot partition, na které bude opět třeba malý Linux, který projde obsah disku a nainstaluje tam backdoory. Síťovky zase mají PXE Boot ROM, která se také sama spouští (v některých BIOSech to jde zakázat).
Druha otazka znie, ci sa riesi pri procese renovacie masiny aj preflashovanie FW kadecoho?Často je problém najít i originální FW BIOSu, o discích, síťovkách… nemluvě. Navíc ne vždy je to samostatní flashka, někdy se to musí odpájet (budiž), nebo je to součástí něčeho a je na to potřeba JTAG a divný software.
Tiskni
Sdílej: