abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 808 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Vyber spolehliveho SSD

    17.5.2017 18:07 iji | skóre: 29
    Vyber spolehliveho SSD
    Přečteno: 915×
    Ahoj,

    dle prednasky Pavla Snajdra z vpsFree.cz na InstallFestu 2015 jsem kdysi zakoupil Crucial MX200 1TB jako jedno z doporucovanych consumer grade SSD s PLP. Funguje spolehlive, bohuzel prestava dostacovat. A bohuzel, dalsi uz se neda koupit.

    Takze hledam spolehlive SSD do LAB serveru (KVM host). Vzhledem k trendu doby je vetsina nabizenych SSD na trhu TLC a spolehlivejsi MLC jsou bud sice skvele Intel DC S35xx/36xx/37xx (ale cenove nedostupne) nebo "pochybne".

    Jake SSD aktualne davate do serveru?

    Odpovědi

    18.5.2017 11:48 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD

    Moc jste nerozvedl, co od toho SSDčka chcete ve smyslu průchodnosti a počtu přepisů.

    Odpovím trochu kolmo, udělám reklamu svému zaměstnavateli (bojím se, že mi to admin mázne): do průmyslových počítačů montujeme flashky v různých formátech od taiwanského výrobce Innodisk. Pravda je, že tenhle výrobce se zrovna nehrne za stíhačkovými rychlostmi, maximální kapacitou nebo minimální cenou. DRAM cache nemá buď vůbec žádnou nebo malou. Sekvenční průchodnosti jsou podle generace řadiče někde v desítkách až stovkách MBps. Okolo 100 MBps třeba ve formátu CFast nebo mSATA na nastartování OS vcelku stačí. Innodisk nabízí flashky v řadě mechanických formátů, se standardním nebo rozšířeným teplotním rozsahem, a ve třech variantách čipů:

    • SLC = drahé a nic moc kapacita: výrobci zřejmě SLC čipy příliš nevyvíjejí směrem k jemnější litografii a stohování. Ale nejspolehlivější dostupná flashka. Dovolený počet přepisů je tuším ve vyšších desítkách tisíc.
    • MLC = dříve "levná varianta", v dnešní době už tyto čipy taky nejsou na špičce s kapacitou ani cenou. Dovolený počet přepisů je cca 3000. Kusy co se vrací do reklamace jako vadné mívají natočeno někdy i 9000. (Čerstvá reference: "32 GB" disk, Windows 7, zapnuté automatické aktualizace, 3 roky provozu 24/7 v nějaké nenáročné aplikaci.) Necháte windowsy přes noc zapnuté a už máte natočených 6 přepisů.
    • zvláštní hybrid zvaný iSLC = fyzicky MLC čipy "přikryté" vysokou mírou redundance. Tyhle disky vycházejí dráž než MLC, ale taky mají dovoleno 20 000 přepisů (u starší generace sliboval výrobce 30 000, protože hrubší litografie). Aktuální generace se nám vrací do reklamace s natočenými 30-35 000 přepisů. Jsou lidi, kteří tohle natočí za tři měsíce (software, který si ukládá stav na disk a zapisuje jedno místo pořád dokola, třeba jenom pár kB, ale bez brždění).

    Moderní flashky od Innodisku sledují a jsou ochotny sdělit počet přepisů "průměr" a "max" - interně sledováno zřejmě "per erase block". Průměr a max se obvykle moc neliší = wear leveling funguje. Škoda že utilita pro zjišťování statistik "počtu přepisů" je jenom pro Windows.

    Innodisk si dává záležet na dlouhé produktové životnosti a trvalé objednatelnosti. Pokud nějaký starší model vyřadí, má v sortimentu modernější náhradu. Jeho výroba nefunguje tak, že vyrobí kontejner flashek a vrhne ho do channelu, a když se dobře prodávají, tak je jich třeba tři měsíce nedostatek. Innodisk funguje systémem "build to order", má skladem štosy plošáků, roličky napáskovaných švábů, a na objednávku je osadí asi za tři dny EXW. To je asi do dvou týdnů u nás.

    Pokud mohu soudit, Innodisk prakticky nepoužívá PLP v tom smyslu, že by na plošáku SSDčka byly osazené superkondíky. U konkurence jsem našel o takových produktech zmínky, u Innodisku si pamatuju, že jednou šéf přivezl nějaký vzorek takové konstrukce, ale pokud vím, dnešní sortiment toto neobsahuje. Innodisk má údajně nějaké kličky ve firmwaru, jak jít naproti konzistenci dat v případě výpadku napájení, zkuste googlit Innodisk PLP, vypadne pár odkazů na produkty (nějaké spíš okrajové SATADOM apod.) a jeden starší whitepaper - ale z popisu produktů běžného sortimentu si nepamatuji žádná chlubná prohlášení v tomto smyslu.

    Jakožto servisní technik říkám, že flashky jsou svině. Všechny bez výjimky. Některé možná trochu míň než jiné. Člověk si musí rozmyslet, co od toho disku chce.

    Ještě mě jako dráteníka napadlo, udělat speciálně pro flashku záložní zdroječek napájení. Takovou pidi UPSku. Vždyť jde fakt jenom o to napájení. Proč letovat UPSku přímo na plošák SSDčka, vždyť je to poměrně oddělená funkce, tak proč ji nemít jako samostatný předřazený blok. A zdá se, že nejsem sám, kdo měl takový nápad - bohužel to vypadá, že se toho neujal žádný velký výrobce, spíš to různí bastlíři zkoušejí všelijak "po svém". Podobná je ostatně situace v oblasti malých 12V DC UPS (bohužel). Bylo by fajn mít zdroj s dvojí konverzí, třeba buck/baterka/boost, nebo třeba buckboost/baterka/buckboost, nebo třeba buck/baterka/buck. Totéž se dá vymyslet se superkondíkem. Ale kde vzít a nebastlit... Bohužel ani superkondík nejde prostě připojit na napájecí větev, ani přes diodu nebo (FET-diodu) - protože při potřebné kapacitě (jednotky faradů a výš) to prakticky nejde udělat bez omezení nabíjecího proudu.

    Zkusil jsem zagooglit 5V UPS . A něco málo jsem našel:

    • Poměrně známou řadu pidi DC UPS má Mini-Box.com, výrobce známý spíš svojí řadou ATX PicoPSU. Asi nejblíž je jeho OpenUPS - bohužel minimální napětí konfigurovatelné na výstupu je 6V. Takže to není přímo použitelné ani pro 5V SSDčka. Nehledě na tu cenu.
      Možná by SSDčko sneslo OpenUPS nastavenou na 6V a do série dát dvě-tři schottky nebo jednu-dvě křemíkové diody. Beztak bývá uvnitř jako první součástka snižující stabilizátor na 3.3V nebo i níž. Menší a modernější formáty mívají 3.3V přímo jako vyžadované vnější napájení.
    • Tady to někdo řešil stand-alone zdrojem s UPS funkcí a snižujícím měničem z 12 na 5 V. Zmiňuje se v textu, že koncepčně slibně vypadají powerbanky k mobilům, ale že powerbanka obsahuje jediný měnič, umí buď nabíjet nebo krmit, a přepnutí režimu trvá i několik vteřin. Na což mu někdo v komentářích pod článkem poradil, vzít dvě powerbanky a propojit je paralelně na bateriových terminálech :-) Ejhle 5V online UPSka. Resp. on dokonce uvedl odkaz na powerbank kontrolér (plošák) z e-baye, takže člověk nemusí ani kuchat hotovou sexy krabičku, a baterku si taky vybere svoji (jediný LiPol článek). Osobně bych měl trochu strach, jestli ten nabíječ v powerbance trochu hlídá nabíjecí křivky, aby neremcal - ale možná je tak hloupý, že je mu to jedno, když baterka při nabíjení "nějak nápadně uchází". Výhoda je, že měnič v režimu "krmím zátěž" chrání baterku před nadměrným vybitím.
    • Tady je velmi pěkné řešení s destičkou od SparkFunu, která obsahuje nabíječ LiPol i výstupní měnič, a lze ji nakonfigurovat pro výstup 3.3V. K funkci UPS chybí detekovat výpadek vstupu - což autor řešil nějakým watchdogovým švábem a dvěma FETy. Mně osobně přijde ten watchdog / reset generátor jako drahé řešení, podle mého by stačil levný TL431, kterému by se navíc dal nastavit odporovým děličem přesný práh, při kterém má odpojit vstup a nahodit měnič. Bohužel ta destička od SparkFunu nemá moc velký výstupní proud - pro žravější SSDčko by PowerBanka posloužila líp.

    [:wq]
    18.5.2017 13:19 iji | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Dekuji za informace. Pouziti UPS jen pro SSD je myslenka velice zajimava. Skoda, ze se toho nechytil nejaky vyrobce.

    Od SSD z pohledu vykonu nepotrebuji zazraky - v sekvencnich operacich 300 az 400 MBps pro cteni a zapis, u nahodnych operaci pak 2000 IOps pro 4 KB bloky budou hodnoty dostacujici. Dulezitejsim kriteriem je pro mne spolehlivost, TBW "planuji" kolem 150, coz na 1 TB disk neni moc.

    18.5.2017 14:04 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Koukám, že jsem si asi cintal pentli zbytečně. Aktuální 2,5" MLC SATA SSD od Innodisku ("3ME3") končí obvykle na 512 GB při rychlostech 415/200 (R/W) MBps sekvenčně, za cenu snad ještě snesitelnou. Jsou tam i nějaké novinky co mají skoro 500/350 MBps R/W. Několik modelových řad má v seznamu vlastností "iDataGuard" (fičura tím směrem co PLP), třeba 3MR3-P, 3IE2-P. Konkrétně řada 3MG2-P má v popisu snad celý Váš "wishlist", včetně iDataGuard a kapacit až 1-2 TB, ale cena je vpravdě astronomická a ostatně taky příkon 6W (přestože "špičkový") mi přijde trochu mimo rámec, v takhle malém pouzdérku. Ačkoli pokud je to do nějaké větrané skříně, tak třeba proč ne. Kupodivu pár kusů 2TB modelu tady koukám už skladem proteklo. Asi opravdu bohatý zákazník :-D Spočítal bych je na prstech obou rukou.
    [:wq]
    19.5.2017 07:35 iji | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Nevykladejte si to spatne, Vas prispevek ma pro mne vysokou informacni hodnotu a z nabidky bych si vybral. Realitou vsak je, ze rozhoduje cena a dostupnost.
    19.5.2017 09:04 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Já si to rozhodně špatně nevykládám, ba naopak, děkuji za Vaši laskavou pozornost. Když lobbuji za konkrétní značku, cítím se nesvůj - je tam určitá odpovědnost za případné kostlivce ve vlastní skříni (ať už historicky známé, tušené či zcela nečekané). Mnohem radši komentuji věci z nezávislé pozice - v poloze freetarda se člověk tolik nestydí s gustem setřít slabinu cizího zboží :-)
    [:wq]
    k3dAR avatar 18.5.2017 19:21 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Transcend SSD370, v 1TB TS1TSSD370 (veze bez S na konci - tedy ne stribrne, ale plastove cerne se samolepkou)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    19.5.2017 07:50 iji | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Sice ma DRAM, prumerne vykony, ale vysoke TBW - 1180 pro 1TB model. Jak dlouho ho uz mate v provozu?
    k3dAR avatar 19.5.2017 23:18 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    mam 512GB verzi, v provozu jen par mesicu, ale pred porizenim sem na S370 cetl (za ~2 roky zpet) vsude same positivni zkusenosti z dlouhodobeho pouzivani :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    27.5.2017 13:38 Kit | skóre: 45 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Proč ne verzi "S" s hliníkovým obalem?
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    k3dAR avatar 27.5.2017 14:43 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    verze "S"(krome prvnim revizi v 2015) pouziva NAND 16nm , verze "bez S" 20nm...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    27.5.2017 09:36 misace
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Kingston hyper X Savage je 20nm MLC, s pěkným výkonem, lepší než ten crucial, evidentně zas tolik nezapisujete když vám drží tak dlouho Crucial s 16nm chipy, těn 20nm MLC vydrží dvojnásobek přepisů, reálně ne papírově..

    Vydrží to tisíce přepisů, o něco horší s reálnou výdří 3000 přepisů než zhebne je Samsung 850PRO, oboje lze zatím koupit, ale buhví jak dlouho.

    http://www.kingston.com/us/ssd/consumer/shss3

    27.5.2017 21:15 iji | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD
    Kingston hyperX Savage ma cca 700 TBW, Samsung 850 Pro cca 300 TBW - oboje 1TB verze. Faktem je, ze moc nezapisuji, kdyz i Crucial MX200 je stale na 95% po dvou letech provozu.
    Jeste jsem se koukal na Samsung 960 Pro 1TB, ktery ma cca 800 TBW. Je to NVMe, takze bych jej pripojil pres redukci na PCIe.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.