Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
potřebuji do svého routeru flešnout OpenWrt, ale ztrácím se v tom. Pomohl by mi s tím někdo krok po kroku?
Tady by měly být všechny potřebné informace.
Řešení dotazu:
# nainstalujes na sve PC (s ethernetem) TFTP server sudo apt install tftpd-hpa # nahrajes FW do korene TFTP serveru (nazev je priklad pro HW V1 EU verzi) cp -a /tak/kam/si/to/stahnul/18.06.0-ramips-mt7620-ArcherC50v1-squashfs-factory-eu.bin /var/lib/tftpbootpak bude potreba nastavit PC IP adresu 192.168.0.66, ale nez budes pokracovat, radeji se ujistime
a zaroven bacha ten navod je na verzi 1Co to znamená, že je na verzi 17? Jakože OpenWRT/LEDE bylo v té době verze 17 a teď je novější?
Tebe jsem potřeboval! Dokážeš se totiž vcítit do druhého člověka, takže např. sám od sebe chápeš, že TFTP je pro mne španělská vesnice
Je to určitě verze 1 (v1), ověřoval jsem to přímo v routeru.
Pokud by nastal brick, tak bych ještě komunikovat mohl, protože mám od UPC modem, který je teď v režimu bridge. Tak bych jej když tak dal do režimu router a pohoda.
Ještě k tomu EU v1: to se musí kvůli linuxu přejmenovat na V1, že jo?
Jdu instalovat to TFTP.
device needs latest factory-eu image from Lede snapshots. No need to downgrade or sysupgradeJe tam odkaz na comment s postupem.
... uz neni treba snapshot ale normalni release, navic v wiki koukam ze je uvedene na prvnim miste normalni instlace (TFTP az jako druha moznost), tedy normalne s vyrobcova WebGUI nacist soubor s OpenWRT a provest aktualizaci totozne jako by se provaden normalni upgrade oficialni...)Můžu to takhle udělat? Jak? Kdysi jsem flešoval aktualizaci fw. Prostě se stáhl soubor pro v1 a někam uložil. Pak se ve webovém rozhraní TP-Linku kliklo na (tuším) upgrade, ukázala se cesta k souboru a hotovo. To udělám tedy stejným způsobem. Ten TFTP tedy napřed otestuji, to je jasné. Kdyby náhodou.
k3dAR,
kabel z pc do routeru bude kromě napájení jediný kabel, co v něm bude? Do modemu z něj nic nepovede?
EDIT/POZOR: v predchozim sem dal spatne 1 odkaz, opravuji: ejdriv musis nahrat(pres origo(tedy ten origo patchnutej)) FW) stare OpenWRTTohle mám provést z webu, nebo z TFTP?
pokud by si chtel instalovat dalsi balicky tak opatrne, aby jsi toho nenainstaloval moc a nezaplacal uloziste, v pripade potreby vice balicku by kdyztak slo (pokud ma router USB port) pridat USB Flashku a zpristupnit ji jako uloziste pro instalovani balicku...
Jak jsem psal, mám do toho USB portu zapojen externí disk. Mohl bych jej rozdělit na 2 partyšny s tím, že ta větší by dále sloužila pro sync a ta menší, např. 128 MB by sloužila pro instalaci balíčků? Fungovalo by to?
Ono by bylo možná lepší tam instalovat všechny balíčky. Když jsem aktualizoval z 18.6.0 na 18.6.1, tak jsem musel znovu doinstalovávat češtinu. To by tímhle odpadlo. Otázka je (pokud bude možné rozdělit disk), jak to nastavit? Díval jsem se do nastavení a nemůžu na to přijít.
Dokonce ani nemůžu přijít na to, kde se mění uživatelské jméno? Heslo jsem změnil, ale nemůžu najít, kde se mění jméno?
BTW: všiml jsem si, že mezi nainstalovanými balíčky je adblock. To mi jako router filtruje reklamu?
PS: na článku pracuji - podrobně studuji obě vlákna a pomalu jej tvořím.
# nainstalovani tftp klienta sudo apt instal tftp-hpa # vyzkouseni stazeni souboru pres tftp tftp -v IP_ADRESA_TOHO_S_TFTP_SERVEREM -c get /nazev_toho_jakehokoliv_souborupokud ti to bude fungovat, pro pripadnou instalaci pres TFTP by stacilo jiz jen nahrat spravny recovery openwrt image do /var/lib/tftpboot/ArcherC50V1_tp_recovery.bin a nastavit PC s tftpserverem IP 192.168.0.66 (treba tak ze pres ikonu site na panelu, pridas (Upravit pripojeni/+) dalsi Ethernet pripojeni a v tabu "Nastaveni IPV4" mu das "Metodu: Rucne" a zadas tu IP... a pak toto pripojeni aktivujes ze seznamu te ikony...
Potrebujes hlavne 3v3 logiku.O čem to prosím tě mluvíš?
Pro komunikaci muzes pouzit napriklad minicom.Do teď jsem o něčem takovém ani neslyšel, ale vygooglil jsem, že je to nějaký soft na komunikaci. Takže nainstaluji. Každopádně díky za nasměrování. Až tohle odešlu, tak se podívám na Wiki OpenWRT jak postupovat dál a když tak sem (asi určitě) ještě napíšu. Kdybys pomohl, budu rád. Tak zatím ...
...je to NUTNE nastavit jumperem....Nastavit jumperem? Žádný nemám.
apt install minicom
?
nano /etc/minirc.tplink pu port /dev/ttyUSB0 pu baudrate 115200 pu bits 8 pu parity N pu stopbits 1 pu rtscts YESa pak se připojíš pomocí :
minicom tplinkz minicomu pak můžeš vyskočit přes "CTRL+A", to pustíš a pak zmáčkneš "Q".
Misto RPI muzes jako SPI programator pouzit levne Arduino.Myslíš třeba tohle? Když tak prosím tě něco poraď.
Osobne bych se vratil k seriovemu rozhrani a overil zda je opravdu bootloader pric.No jo, ale co ty odpory?
Ja bych sel do RPi (pokud ti neni lito tech penez, kdy k desce si propocti (pokud nemas) i microSD kartu a USB napajeci Adapter (s 2.5A lepe s 3A(podle zateze,zapojeni USB atd))Člověče, RPi se mi moc líbí. Koukal jsem na nějaká videa i na Heureku a je to skvělý. Peněz by mi líto vůbec nebylo, kdybych na to teď měl. Hned bych to koupil i s klipem a hurá na hacking
/tmp/GPL_ArcherC50V1/mtk_ApSoC_4120/Uboot/uboot.bin
jako prvni upozornuju, ze je porad sance ze to ozivis jen pres ten USB serial prevodnikNo, já bych to zkusil, ale trochu (nerozumím tomu) se bojím, že bez těch odporů by to nebylo ideální. Tady mi NN radil, ať to propojím nějakýma samolepícíma vodičema a flešnu to tam. Klidně bych to zkusil. Co ty na to?
pokud bys to nechtel z desky vypajet, tak se to na nej jen nacvakneUvažuji o tom SPI programátoru, ale mám strach, aby ten klip dosáhl na toho švába. Měřil jsem to na tišťáku a od kraje desky na vzdálenější konec švába je to 57 mm. Když tak koukám na ten klipco je u toho programátoru, tak mám strach, že toho švába nedosáhne. Toho samého se bojím i u Pomona clipu. Z druhé strany tišťáku je ten šváb podstatně blíže, ale zase tam vadí konektory RJ45, které jsou zase podle mě moc blízko toho švába, respektive ten šváb je moc blízko nich. Kdyby byl dál, tak by ty RJ45 byly blíže k pružině a bylo by to v pořádku. Co o tom soudíš?
Tiskni
Sdílej: