Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdarec,
mě velmi mile překvapily procesory AMD Ryzen. Kdysi jsem četl článek o procesoru AMD Ryzen 2400G s docela výkonnou APU, která je srovnatelná s Radeon MX 550. Tady je ten procesor a tady je srovnávací test s Radeon MX 550. Myslím, že AMD Ryzen je levnější a výkonnější než Intel Core - tady je to seřazeno od nejlevnějšího CPU. Ten nejdražší Intel Core i5 6600K (který shodou okolností já mám) stojí skoro 11k a má jen 4 jádra a 4 vlákna. Ten Ryzen stojí necelé 4k, má 4 jádra a 8 vláken, stejný takt (ale nejde taktovat), taky 14 nm a mnohem, mnohem lepší APU. Četl jsem článek i s výsledky testů ve kterém bylo vidět, že Ryzeny mají 3x výkonnější grafiku. Na tvém místě bych do toho určitě šel.
Ovšem když koukám na ten procesor ve tvé soustavě, kterého jsem si před tím nevšiml, tak ti zřejmě asi jde to těch 16 vláken. To si pak dobře zvaž, jestli je opravdu potřebuješ a nestačilo by ti jich jen 8. Upřímě řečeno já vůbec nevím, co bych s tolika vlákny dělal
Já si myslím, že IMHO na JAVA/Eclipse a internet je 8 vláken až až.
Čau,
já vím :)
Btw, uživil bys 16 vláken?
Hehehe
Tiskni
Sdílej: