Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Měl jsem nějakou inkoustovou EPSONku multifunkci. První závada už v záruční době, v servisu po mě chtěli zaplatit kauci, že kdyby to nebyla záruční závada, tak za zjištění stavu. Rozebral a opravil jsem to sám. Neustále v tom zasychal inkoust (tisk tak cca 1× za dva týdny). Drivery byly binární, rozchodit scaner byl celkem dost horor a po updatu opět nešel. Vydržela tisknout asi 2 roky.
Teď mám SAMSUNG SL-C480W (SS257C) laserová barevná multifunkce za 6 000,-, tiskne i scanuje přes síť na první pokus. Kolega má podobnou, jiný typ, a taky bez problémů, dcera má něco podobného taky už dva roky (provozuje to s widlema) a taky bez problémů.Displej mi nepřijde jako až tak zásadní prvek (tiskárnu nastavím jednou a pak už ji budu ovládat přes počítač, ne?).To mi pripomína ďalší problém s tým Samsungom: nastavenie hesla pre WiFi sa dalo urobiť len cez windowsovú aplikáciu, keď bola tá tlačka propojená USB káblom. Na rozumnej tlačiarni by som čakal, že sa to dá urobiť na displeji. Píšem to len preto, že aj v dnešnej dobe je výber tlačiarne zjavne netriválna záležitosť a netreba podceňovať ani také "drobnosti".
Tiskni
Sdílej: