abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Open source reimplementace počítačových her Tomb Raider I a Tomb Raider II spolu s dalšími vylepšeními a opravami chyb TRX byla vydána ve verzi 1.0. Jedná se o sloučení projektů / enginů TR1X a TR2X do jednoho TRX. Videoukázka na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost Seznam.cz spouští konverzační nástroj založený na umělé inteligenci Seznam Asistent. Asistent využívá vlastní jazykový model SeLLMa a dočasně i komerční modely od OpenAI provozované v evropských datacentrech prostřednictvím Microsoft Azure. Dlouhodobým cílem Seznamu je provozovat Asistenta výhradně na interních jazykových modelech a ve vlastních datových centrech.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Software LibrePods osvobozuje bezdrátová sluchátka AirPods z ekosystému Applu. Exkluzivní funkce AirPods umožňuje využívat na Androidu a Linuxu. Díky zdokumentování proprietárního protokolu AAP (Apple Accessory Protocol).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 05:00 | Nová verze

    Byl vydán AlmaLinux OS 10.1 s kódovým názvem Heliotrope Lion. S podporou Btrfs. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Komunita

    Placená služba prohledávání zprostředkovatelů dat a automatického odstraňování uniklých osobních údajů Mozilla Monitor Plus bude 17. prosince ukončena. Bezplatná monitorovací služba Mozilla Monitor bude i nadále poskytovat okamžitá upozornění a podrobné pokyny k omezení rizik úniku dat. Služba Mozilla Monitor Plus byla představena v únoru loňského roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.11. 22:44 | Nová verze

    Waydroid (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové verzi 1.6.0. Waydroid umožňuje spouštět aplikace pro Android na běžných linuxových distribucích. Běhové prostředí vychází z LineageOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.11. 15:44 | Nová verze

    Příspěvek na blogu Raspberry Pi představuje novou kompletně přepracovanou verzi 2.0 aplikace Raspberry Pi Imager (YouTube) pro stažení, nakonfigurování a zapsání obrazu operačního systému pro Raspberry Pi na SD kartu. Z novinek lze vypíchnout volitelnou konfiguraci Raspberry Pi Connect.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    24.11. 11:22 | Nová verze

    Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 8.00. Přináší podporu nejnovějších procesorů Intel a AMD nebo také tmavý režim.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.11. 10:55 | Nová verze

    Programovací jazyk Racket (Wikipedie), tj. jazyk z rodiny jazyků Lisp a potomek jazyka Scheme, byl vydán v nové major verzi 9.0. Hlavní novinku jsou paralelní vlákna (Parallel Threads).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.11. 10:11 | Komunita

    Před šesti týdny bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Minulý týden byly na stránkách Arduina aktualizovány podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů. Objevily se obavy, že by otevřená povaha Arduina mohla být ohrožena. Arduino ubezpečuje, že se nic nemění a například omezení reverzního inženýrství v podmínkách používání se týká pouze SaaS cloudové aplikace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (46%)
     (19%)
     (18%)
     (22%)
     (15%)
     (23%)
     (16%)
     (17%)
    Celkem 400 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 19.11. 21:57
    Rozcestník

    Dotaz: Rychlost raid pole

    5.11.2019 11:54 gepard
    Rychlost raid pole
    Přečteno: 490×
    Ahoj, dostal jsem se k tvrzení, že rychlost raid pole je tak velká, jako nejrychlejší disk v poli. Bohužel nevím, co přesně je tím myšleno. IOPS? Různé typy disků?

    Příklad.: předpokládejme sw raid mdadm Mám 6x Intel SSD D3 S4610, 2,5" ... 6x 960GB (raid-6) Pokud bych použil 12x intel ... 12x 960 GB (raid-6) Navýší se hodnota IOPS? O kolik?

    A to samé v případě 6x 960GB (raid-10) vs 12x 960GB (raid-10)

    Děkuji za odpověďi.

    Odpovědi

    5.11.2019 12:00 gepard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole

    Je to nepřehledné, takže dotaz znova:

    Ahoj, dostal jsem se k tvrzení, že rychlost raid pole je tak velká, jako nejrychlejší disk v poli.
    Bohužel, nevím, co přesně je tím myšleno. IOPS? Různé typy disků?
    
    Příklad.: předpokládejme sw raid mdadm 
    
    Mám 6x Intel SSD D3 S4610, 2,5"  ...  6x 960GB (raid-6)
    Pokud bych použil 12x intel  ...  12x 960 GB (raid-6)
    Navýší se hodnota IOPS? O kolik?
    
    A to samé v případě 6x 960GB (raid-10) 
    vs 12x 960GB (raid-10) 
    
    Děkuji za odpověďi. 
    
    5.11.2019 12:05 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Pochopil jsem to tak, ze tvrzeni ma byt spravne "..jako nejpomalejsi disk v poli." a vstahuje se k poli sestavenem z ruznych disku v tom smyslu, ze pomaly disk brzdi vykon celeho pole. V uvedenem prikladu je to tedy irelevanatni.
    5.11.2019 13:06 gepard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    A když bychom se podívali na uvedený příklad, navýší se tím hodnota IOPS?
    Vždycky jsem si myslel, že ano, výše uvedená věta mě však zmátla.

    Ad zde: http://arcom.cz/index.php/servis/56-kapacita-disku-vykon-disku-iops

    RAID penalty ... je to skutečně tak?
    RAID 1 = 2
    RAID 10 = 2
    RAID 5 = 4
    RAID 6 = 6

    Intel SSD D3 S4610, 2,5" - 960GB ... IOPS read = 96 000; IOPS write = 51 000

    Takže kdybych použil 12 disků, tedy 12x 1 TB v raid-6, tj. celkem 10 TB
    IOPS read = 8x 96 000 = 768 000
    IOPS write = 8x 51.000 / 4 = 102 000

    Počítám správně?
    5.11.2019 13:09 gepard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    nějak mi to nemyslí. Nepočítám správně.

    Kdybych použil 12 disků, tedy 12x 1 TB v raid-6, tj. celkem 10 TB
    IOPS read = 10x 96 000 = 960 000
    IOPS write = 10x 51.000 / 4 = 127 500

    Je to správně? (alespoň teoreticky)
    5.11.2019 14:58 lazywriter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Ne :) Protože pro potvrzení operace budete potřebovat její potvrzení na všech diskách. Navíc, nejen datových (10x), ale i paritních (takže na všech 12) odtud "rychlost jako _nejpomalejší_ disk".

    Takže u RAIDu roste propustnost (např. rychlost lineálního zápisu) a zůstává stejná (resp. spíš klesá kvůli režii) latence (IOPS).

    5.11.2019 15:15 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Pozn. U RAID1 snad teoreticky může nastat (dle implementace) i situace kdy se latence (při náhodném čtení) může snížit. To v případě, kdy se logika pole s vyřízením požadavku na čtení obrací na různé členy RAID (v konzistentním stavu všechny obsahují stejná data).

    Pozn2. U běžně používaných RAID5(6) je(jsou) paritní informace rozloženy na všech členech tj. nerozlišují se (ne)paritní HDD.
    5.11.2019 15:34 gepard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Děkuji za odpovědi. Takže jedině v raid-1 a to ještě pouze při čtení může být IOPS mírně vyšší.
    A co v případě raid-0, bude hodnota IOPS dvojnásobná při čtení i v zápisu?
    5.11.2019 18:40 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    To asi nelze prohlásit, záležet bude na charakteru zátěže možná i také na velikosti stripe a typické velikosti modifikovaných dat.

    RAID (pomineme-li RAID0) je primárně cestou k diskové (případně řadičové) redundanci (z pohledu zastánců ZFS asi ani to ne). Cestu za vyšším IOPS(sekvenčním výkonem) je třeba hledat jinde.

    Při řešení problému bývá zvykem popsat požadavky(zadání), ne řešení.
    5.11.2019 21:57 gepard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    No mým cílem je maximalizovat IOPS. Ano, počítám s nvme, není podstatné jestli ten princip pochopím na sata nebo na nvme.
    Myslel jsem, že když použiju velké množství malých disků sata, bude to stejné, jako menší počet disků nvme. Možná i levnější. Uvažoval jsem, že bych se nvme vyhnul. Pro nvme není k dispozici hardwarový raid.

    Dobře. Tak tedy mějme disky nvme v software raidu mdadm. Existuje nějaká možnost, jak sestavit pole tak, aby mělo větší hodnotu IOPS, než IOPS jednoho disku? Jde mi o maximalizaci rychlosti čtení/zápisu velkého množství malých souborů.
    5.11.2019 22:50 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Asi existují i NVMe RAID řadiče, ale asi míří na jiný segment (WS). http://www.highpoint-tech.com/USA_new/series-ssd7101a-1-overview.htm

    Problém s SSD/NVMe v SW RAIDu může být TRIM a či jeho další techniky ovlivňující okamžitý výkon (SLC cache, wear leveling, zaplnění, ...). Zatímco u nešindelových HDD se asi lze vcelku spolehnout na jistotu přístupové doby XXms a klesající sekvenční rychlost se vzálenost okraje disku.

    O jaké průchodnosti MB/s, frekvenci files/s je tu řeč, nakolik paralelně, zda jde o dlouhotrvající zátěž, zda jde o data generovaná v reálném čase, případně co je zdrojem souborů?
    6.11.2019 00:28 gepard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Ano, HighPoint SSD7120 NVMe RAID Controller (4x NVMe U.2 RAID) by byl super, jen není kompatibilní v serverech.
    Když nebudu řešit TRIM, jaké to bude mít následky? Snížení rychlosti zápisu? Čtení to neovlivní? Doposud jsem TRIM neřešil, nechal jsem vše na raid řadiči. Teď to však vypadá na software raid.
    Vstupem je databáze v řádech několika TB a časem bude narůstat. Čtení bude dlouhotrvající zátěž, zápisy jen občas.
    Průchodnost? Kdybych se s 12-ti disky (např. Intel SSD DC P4610) dostal na hodnotu 12x 3200 = 38 400 MB čtení / 25 200 MB zápis tak by to bylo skvělé :-)
    a IOPS čtení v raid-6 = 620 000, IOPS zápis v raid-6 = 200 000. Ideálně, kdyby to mělo 7 440 000 IOPS pro čtení, což asi nehrozí.
    Přemýšlím, jestli raid-0 / raid-10 / raid-60 ten IOPS zvýší. Příp. jak to nastavit, aby byl přínos maximální. Je tohle ta cesta?
    6.11.2019 01:38 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost raid pole
    Ty hodnoty ze specifikací SSD budou patrně pro sekvenční přenosy a to za laboratorních podmínek (tedy pouze za omezené zátěže, kde se možná značně projeví účinek SLC cache) jež v reálném provozu prakticky nehrozí. Ty disky jsou technologie TLC, takže budou zamýšlené asi především na čtení.

    Otázkou je zda vůbec režie a schopnosti OS/FS nezastropují dosažitelný výkon (bez ohledu na případný dostatek IOPS).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.