V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Já stolní PC miluji od prvopočátkuTiež som nikdy nevidel zmysel v laptope pokiaľ netreba počítač prenášať. Napr. na služobky, alebo do výrobnej haly. Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC. Tiché, malé a na kancelársku robotu to stačí..
Jednodušší uprgrade.To som si myslel asi tak dekádu dozadu. Ešte vymeniť disk za vyššiu kapacitu - to šlo. Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte, PCI Express poskočilo z x8 2.0 na x16 3.0 a IDE port tam už nie je, takže prejdeme na SATA, vlastne nie, SSD s M2 a grafická karta potrebuje extra napájanie, takže vymeníme aj zdroj... No a tá skrinka sa už pri tom zvezie. No, tak som radšej ostal na svojej starej šunke už 8. rok
Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC.Souhlas. Koupit kvalitní elegantní monitor, zezadu připevnit NUC a nikdo o PC ani neví, ale i tam si někdy miniaturizace vybírá svou daň. Já jsem nedávno v jednom takovém NUC chtěl zapnout wifinu, ale problém byl s rychlostí stahování (upload byl OK), někdy se to ani nechtělo přihlásit. Po vyzkoušení několika OS a různého nastavení parametrů ovladače, jsem zjistil, že signál se zlepší, když NUC postavím na bok. Na fóru jsem se pak dočetl, že na vině je samotná konstrukce wifiny uvnitř plechové case, která funguje jako faradayova klec.
Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte,...Upgradovat CPU se mi nezdá moc výhodné. Nebo jsem CPU neupgradoval možná proto, že v době upgradu se procesory pro danou patici už nevyráběly a bazarový nekupuju. Co si vzpomínám, tak jsem vždy upgradoval RAM, disk a grafiku. Dá se tím prodloužit život PC o hodně let.
V současnosti již dávam přednost hraní v HostOSu (Linux/Steam/Proton) před hraním ve Win10(KVM/QEMU/GPU_passthrough).Bohužel z nativních her na Linuxu, tak nadšený nejsem. Třeba u hry Metro 2033 Redux pro Linux jsem si nemohl nastavit volitelně některou klávesu (mám dojem, že Alt nebo Ctrl). Jelikož to pro mne bylo důležité, tak jsem stejně skončil u Win verze kde to nastavit šlo. U CS:GO jsem si zase všiml, že nejsou všechny hlášky přeloženy do češtiny což není důležité, ale tak nějak jsem měl pocit, že ty Linuxové hry jsou trochu ošizené.
Někteří v komentářích na ProtonDB dávájí přednost hraní Metro 2033 Redux přes Proton místo hraní nativně. https://www.protondb.com/app/286690Přiznám se, že Wine (Lutris) používám jen na oldies hry a Metro jsem považoval za "novější" hru (i když už je taky fousatá). Jak bude čas, tak vyzkouším jak je stabilní pod Protonem nebo Lutrisem.
Tiskni
Sdílej: