Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ahojte
Tak som sa trochu zamyslel a zislo by sa mi doma nejake multimedialne centrum a NAS ( samba, pripadne next cloud ) + nova hracka.
myslienka je pouzit a cele to zabalit spolu:
Ma to zmysel na domace pouzitie, vykon rPI a USB3 disky by mohli stacit (?) , s UPS je otazkou aj cena za elektrinu 24/7.
jednoducha schema:
Já mám RPi 4B s jedním externím USB3 diskem (LUKS), 4A adaptérem a používám to kvůli tomu, kvůli čemu to chceš používat ty (Samba, NextCloud) a jsem s tím maximálně spokojen. Kupovat ten USB HUB kvůli 2 externím diskům je podle mě zbytečné. Ten adaptér by to měl v pohodě utáhnout. UPS nemám taky. Je fakt, že zrovna před 2 dny mi vypadla na chvíli elektřina, ale to se mi už hodně dlouho nestalo (roky). Měl jsem zrovna úplně čerstvě (asi 2 hodiny) nainstalovaný NextCloudPi a tak mě to zabolelo, ale nic se nestalo. Já se bez UPS v pohodě obejdu. Když by měl můj domácí server chvilku výpadek, tak mi to nevadí. Tvoje situace je ale jiná a jestli jej opravdu potřebuješ musíš vědět ty. Já jsem s tímto řešením maximálně spokojený. Pro moje potřeby bohatě stačí a za mě ano, jdi do toho.
Vypínač pro každý USB port je super. Sám používám SATA switcher na pc. Zbytečně disk nejede, když nemusí (klidně týdny) a je to bezpečnější, protože omylem nic nesmažeš a i s ohledem na útok. Akorát u RAIDu to myslím moc nevyužiješ.
Tak ať slouží a příjemnou zábavu.
To je dobrý.
Dík. Dražší/inteligentnější se mi líbí. Zatím nepotřebuji, ale vím o tom.
Tady je na 5 x 18650, ale výstupní proud je pouze 1 A. To by 2 HDD neutáhlo. Ale je to vodotěsné a vydrží to napájet 60 h, ale za tu cenu už je fakt ten nb.
Ale není to k pc
Já vím. Jsem zbrklý.
Ty to používáš jako desktop? Já to mám čistě jako server, takže používám Lite verzi Debianu Buster - bez Xorg.
Já mám v RPi 16 GB ADATA Industrial a nemám problém. A to jsem na ní instaloval OS už několikrát. Samozřejmě SSD je lepší. Já bych tu rychlost ale na nic nevyužil.
To je super.
FYI: S.M.A.R.T. mají i ty průmyslové SD karty ADATA. Na tom odkaze je to uvedeno.
A nevyrábí to i nějaký lepší výrobce?
Já časem vlastně taky chci do RPi zapojit SSD na sync dat. Bude to tiché a budu moci zapnout real time sync. U HDD by mě bolelo, že se stále zapíná a vypíná. Napadlo mě, že bych na SSD vytvořil 2 oddíly. Na prvním by byl NextCloud a na druhém (LUKS) kontakty, kalendář a /data.
Tiskni
Sdílej: