V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Řešení dotazu:
Serverový protokol, který je zpětně kompatibilní se SATA (lze připojit SATA disk na SAS řadič, né opačně).
Oproti SATA obsahuje např. implementaci dual port / dual path, což je kvůli redundanci řadiče i kabeláže.
V době psaní článku měl SAS rychlost 12Gbit.
Jedná se o zmenšený SAS konektor. Používá se většinou mezi řadičem a backplane. Existuje ve dvou provedení :
Je určeno pro consumer sféru, nemá implementovaný Dual Port a v současné době se nevyskytuje v tak rychlé specifikaci jako SAS.
Poslední spec je SATA 3.0 (6Gbit), poslední SAS specifikace má ale 12Gbit.
Mělo cílem zmenšit SATA a odebrat kabeláž. Je to už old school konektor, který se ani moc neohřál.
Byl převážně v notebookách.
Je specifikace SATA 3.2 a umožnuje připojit jaka SATA zařízení, tak PCIe zařízení.
Tento standard se také moc neohřál. Býval součástí consumer desek.
Jedná se o vývojovou náhradu mSATA. Má dva rozdílné komunikační interface. Může na to být připojený SATA nebo PCIe.
Proto se mluví o :
M.2 nepodporuje hotswap.
Jedné se o protokol, né konektor. Vyvinuto hlavně kvůli SSD. Je použito připojení na PCIe. Aktuálně nejpoužívanější protokol pro SSD. Jako konektor pro připojení se pak používá M.2 nebo U.2.
Původně se jednalo o standard SFF-8639, který byl později přejmenován na U.2. Jedná se o konektor, který je navržen pro použití NVMe disků.
Oproti M.2 podporuje hotswap.
Lze přes redukci připojit na M.2 port (samozřejmě PCIe verzi)
Má v sobě 4x PCIe linky a 2x SATA linky.
Přes tento konektor lze tedy připojit SATA i NVme disky, ale záleží na řadiči (konektor je stejný, jen je vnitřně jinak zapojen)
https://quarch.com/news/what-you-need-know-about-u3/
Tiskni
Sdílej: