Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
# WD WD4000FYYZ-01UL1B2 root@storage:~ # smartctl -l scterc /dev/da10 smartctl 7.0 2018-12-30 r4883 [FreeBSD 11.3-RELEASE-p11 amd64] (local build) Copyright (C) 2002-18, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org SCT Error Recovery Control set to: Read: 70 (7.0 seconds) Write: 70 (7.0 seconds) # TOSHIBA MG04ACA400E root@storage:~ # smartctl -l scterc /dev/da19 smartctl 7.0 2018-12-30 r4883 [FreeBSD 11.3-RELEASE-p11 amd64] (local build) Copyright (C) 2002-18, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org SCT Error Recovery Control set to: Read: 70 (7.0 seconds) Write: 70 (7.0 seconds)Pokud jde o saturování 10Gbit, tak nevím, takto bych to asi nikdy nepočítal. Po nějaké době provozu ti do toho stejně vleze fragmentace, nebo nutnost dělat dvě věci najednou a ubiješ to na iops. Navíc pokud použiješ CoW FS, tak počítej s dalším performance impactem. Se podívej na Heronův blog, jakých výkonů dosáhl s 6x HDD ZFS VDEV / aka RAID10.
SCT Error Recovery Control set to: Read: 80 (8.0 seconds) Write: 80 (8.0 seconds)To pro RAID asi není dobře, to je chování pro desktop nasazení (ale možná jde timeout zrušit jako u Seagate HDD), pokud až po max. 8 sec HDD konečně vzdá "dopočet dat" a s chybou jako výsledkem se teprve dostanou ke slovu vyšší vrstvy redundance (RAID/Z2). U HDD s RAID oriented firmware by k žádným pokusům o rekonstrukci dat nemělo dojít, disk by to měl okažitě vzdát s chybou (v opačném případě může dojít k zámrzu storage). Jen tak jde garantovat průchodnost IO, proti například situaci kdy na jednom z disků se poškodí větší část magnetického povrchu a v sekvenčním čtení z této oblasti se HDD o každý z postižených x000 sektorů pokouší s timeoutem až 8sec.
Po nějaké době provozu ti do toho stejně vleze fragmentace, nebo nutnost dělat dvě věci najednou a ubiješ to na iops.Jde o storage objemných B-RAW souborů (pořízený materiál z kamery) a případně uložení renderu z NLE v max. lossless formátu pro následný ext. encoding do cílových formátů (tj. typicky sekvenčně zapsané/čtené soubory).
Finally, the addition of flash-based non-volatile cache (NVC) on both SATA and SAS models helps improve write performance.U WDC Gold Enterprise-Class ji nezmiňují. https://documents.westerndigital.com/content/dam/doc-library/en_us/assets/public/western-digital/product/internal-drives/wd-gold/product-brief-wd-gold-2579-810192.pdf To nemusí nic znamenat, garance pěti let a deklarované max. roční zatížení až 550TB je snad shodné pro obě řady. Zvláštní, stejné TBW/y pro celou řadu bez rozdílu jejich kapacity? To zavání omezení ze strany řídící elektroniky. Jak u WDC HC tak i WDC Gold. To by u zastánců konspirativních teorií mohlo u obou vzbuzovat dojem přítomnosti flash ku-vitka, které pokud přes něj projdou všechny zápisy (tj. 550TBx5let >2750TBW, při logické velikosti cache 256MB bude muset být flash fyzicky výrazně větší i u SLC by šlo o enormní opotřebení množstvím přepisů) by se mohlo ukázati Achilovou patou. Jeden se snaží utéct od SSD k HDD, kde očekává především otáčení ploten a vystavování hlav a ona flash.
U WDC Gold Enterprise-Class...Ten jsem si nedávno koupil. Hledal jsem normální disk do RAIDu v desktopu (tj. požadavek 7200 otáček a žádné SMR), nenašel jsem nic jiného, než enterprise disk do datacentra. :-/
Advanced Write Caching (Internal NOR flash)https://www.seagate.com/enterprise-storage/exos-drives/exos-e-drives/exos-7e8/
Tiskni
Sdílej: