Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Moje představa (když tak mě vyveďte z omylu) by byl “modulární” system, který by nebyl závislý na jednom dodavateliTahle zvonkohra se dodava jako kompletni resni od konkretniho vyrobce. O nejake modularite mezi vyrobci se neda moc mluvit. Bzucak s telefonem neni interkom, takze zalezi co presne znamena "u každého bytu je přitažená sít". Priklad: http://www.tv-servis.cz/prodej/vstupnisystemy/easy_door/2b_easy_door.htm Treba u nas je historicky natazeno do kazdeho bytu 1 napajeci a 2 datove pary celkem slusneho dratu a nove reseni je od Tesly.
To, proč je tag lepší, než klíč, má několik důvodů.Ve prospěch tagu je: Váha, velikost, jednoduchost, lepší správa (když někdo ztratí klíč od bytovky, tak budete měnit zámky a všem klíče? Když někdo ztratí jeden tag, tak se jen zakáže / vyhodí ze systému a dá se uživateli nový). Tag je levnější než klíč, je rychlejší zhotovit další přístup apod. V případě tagu jde také na "zabezpečenější místnosti" nasadit auditovatelnost přístupů.Souhlas, ...a levnesi nez zamecnik na zlomeny klic v vlozce.
NFC není jen o frekvenci, je to i protokol.NFC je zbierka protokolov ktoré prenášajú údaje na nízku vzdialenosť pomocou nízkych vysielacích výkonov.
To, proč je tag lepší, než klíč, má několik důvodů.Jedna z nevýhod TAGov je, že stačí človeku klepnúť mobilom po kľúčenke a skopíruje si jednoduchý TAG do mobilu. A otvorí si v jeho mene. Tradičný kľúč sa takto ľahko nedá skopírovať. Ale to je už len rovina názoru. Všetko je len o vyvážení nárokov a pohodlia. Asi preto si odhlasovali kamery do verejných priestorov bytového domu, ktoré nie sú prístupné širokej verejnosti.
Tiskni
Sdílej: