Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Nic neobvyklého, mám známého, který takhle natáhl hdmi kabel, 25m. Jen sundal kameny z cestičky, udělal tam drážku rejčem, dal do toho kabel, zahráb a kameny zptáky nato a hotovo :)Tak tohle až tak nevadí. Je to přístupné, rozebíratelné, chráněné, asi se na to nebude dupat. Není to ideál, ale je to slaboproud a v nejhorším odejde ta gpu nebo monitor.
musel jsem ho nakonec napájetTo dělal asi každý. Kdo nikdy nepájel utp ..., ať hodí kalafunou. Ale má to význam, je to rychlejší nebo levnější? Nakrimpovat a zacvaknout do k tomu připravené elektroinstalační krabičky - je to asi tak stejně pracné, navíc rozebíratelné pro případy v budoucnosti, vypadá to lépe a je to profesionálnější. Než se mordovat s pájením 8 vodičů, řešit, jestli to ještě stále dá gigabit, omotávat každý vodič izolačkou a potom tuhle nevzhlednou kouli někam schovat. Taky jsem to dělal, ale nejsem na to pyšný.
Takze ty si koupis kameru za 20k, a pak odmotas kus dratu z nejblizsiho plotu a na to ji pripojis?Taky mi to přišlo takový...
Vesměs ten problém nezpůsobují chudí lidéTo bych sem vůbec netahal. To vůbec není chudý vs bohatý. Tohle je o způsobu myšlení, o zkušenostech a o ochotě si nechat poradit, když něco nevím. A o plánování. Tj. nejdřív bych si měl nechat poradit a až potom lít beton.
ale lidé, kteří se s nikým neporadí a rovnou to udělajíPřesně tak, proto nemá smysl to těm lidem udělat na stávajícím blbém řešení, ale nechat je to předělat. Takto jsem "nepomohl" kámošovi, když chtěl pomoct "jenom natáhnout elektřinu do kuchyně" a vzal na to bílou CYSY 3x1.5. CYSY nepatří do zdi a 1.5 je málo. Cena za těch pár metrů CYKY 3Cx2.5 není nijak závratná a není důvod to udělat správně. Naštěstí se poučil a teď při rekonstrukci starého zakoupeného domu je už elektrika udělaná hezky.
Nebo silně poddimenzované vedení ve firměNevím, jestli se na tomhle shodneme, ale tohle je obecný problém v ČR, kde je velká obliba řemeslníků všeho druhu - on elektriky po odpady, jeden člověk. Já tohle nemám rád. V Německu je běžné, že máš kvalifikaci svářeče hliníku. Tečka. Na sváření nerezové oceli potřebuješ někoho jiného. U nás je bohužel zcela běžné, že někdo přijede natáhnout síť (fyzicky), tentýž člověk nastaví switche a routery, tentýž člověk nastaví koncové stanice a tentýž člověk se stará o software na těch stanicích. Jak tomu všemu lze skutečně rozumět? Opravdu ve všech oblastech udělá to nejlepší práci? Ano, já to tak dělám taky, ale v soukromí. Do firemního prostředí tohle prostě nepatří. Celkem rozumím elektrotechnice, měl jsem vyhl. 50. Ale stejně bych si na rekonstrukci ele v bytě pozval elektrikáře. Je spousta nových věcí, chrániče mají funkce ochran před obloukem (AFDD, AFCI) a co já vím co ještě. Někdo, kdo to dělá denně tohle udělá levou zadní. Bude to rychlejší, profesionálnější a ve výsledku možná i levnější. Má vybavení, má zkoušečky. Já si tohle na jednu akci fakt pořizovat nebudu, elektrikář to nosí přes rameno pořád. Takže na firemní sítě si pozvat lidi. Na tahání a patchpanely, síťaře na firewally a routery a IT na správu stanic. Tři různé profese. Ať to konečně nějak vypadá.
Co se tyka rekonstrukce bytu, tak si fakt nedelej iluzi, ze bude pouzivat nejakou zkousecku.Tak já už mám firmu vybranou. Na základě zkušeností.
Elktrikari typu "zapojovac zasuvek" v nekterych pripadech nemaji ani vadasku.No jak kteří, každopádně potom přijede šéf a všechno ještě před revizí přeměří. Nechce reklamace. Potom přijede revizák.
A to může být ten člověk rád, že tam natáhl aspoň ten sykfáč, jsou případy, kdy si ještě někdo myslí, že koax dnes také stačí :)Tak MoCa krabicky, co pres koax protlaci 2Gb/s, stojej par korun.
Tiskni
Sdílej: