Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Nic neobvyklého, mám známého, který takhle natáhl hdmi kabel, 25m. Jen sundal kameny z cestičky, udělal tam drážku rejčem, dal do toho kabel, zahráb a kameny zptáky nato a hotovo :)Tak tohle až tak nevadí. Je to přístupné, rozebíratelné, chráněné, asi se na to nebude dupat. Není to ideál, ale je to slaboproud a v nejhorším odejde ta gpu nebo monitor.
musel jsem ho nakonec napájetTo dělal asi každý. Kdo nikdy nepájel utp ..., ať hodí kalafunou. Ale má to význam, je to rychlejší nebo levnější? Nakrimpovat a zacvaknout do k tomu připravené elektroinstalační krabičky - je to asi tak stejně pracné, navíc rozebíratelné pro případy v budoucnosti, vypadá to lépe a je to profesionálnější. Než se mordovat s pájením 8 vodičů, řešit, jestli to ještě stále dá gigabit, omotávat každý vodič izolačkou a potom tuhle nevzhlednou kouli někam schovat. Taky jsem to dělal, ale nejsem na to pyšný.
Takze ty si koupis kameru za 20k, a pak odmotas kus dratu z nejblizsiho plotu a na to ji pripojis?Taky mi to přišlo takový...
Vesměs ten problém nezpůsobují chudí lidéTo bych sem vůbec netahal. To vůbec není chudý vs bohatý. Tohle je o způsobu myšlení, o zkušenostech a o ochotě si nechat poradit, když něco nevím. A o plánování. Tj. nejdřív bych si měl nechat poradit a až potom lít beton.
ale lidé, kteří se s nikým neporadí a rovnou to udělajíPřesně tak, proto nemá smysl to těm lidem udělat na stávajícím blbém řešení, ale nechat je to předělat. Takto jsem "nepomohl" kámošovi, když chtěl pomoct "jenom natáhnout elektřinu do kuchyně" a vzal na to bílou CYSY 3x1.5. CYSY nepatří do zdi a 1.5 je málo. Cena za těch pár metrů CYKY 3Cx2.5 není nijak závratná a není důvod to udělat správně. Naštěstí se poučil a teď při rekonstrukci starého zakoupeného domu je už elektrika udělaná hezky.
Nebo silně poddimenzované vedení ve firměNevím, jestli se na tomhle shodneme, ale tohle je obecný problém v ČR, kde je velká obliba řemeslníků všeho druhu - on elektriky po odpady, jeden člověk. Já tohle nemám rád. V Německu je běžné, že máš kvalifikaci svářeče hliníku. Tečka. Na sváření nerezové oceli potřebuješ někoho jiného. U nás je bohužel zcela běžné, že někdo přijede natáhnout síť (fyzicky), tentýž člověk nastaví switche a routery, tentýž člověk nastaví koncové stanice a tentýž člověk se stará o software na těch stanicích. Jak tomu všemu lze skutečně rozumět? Opravdu ve všech oblastech udělá to nejlepší práci? Ano, já to tak dělám taky, ale v soukromí. Do firemního prostředí tohle prostě nepatří. Celkem rozumím elektrotechnice, měl jsem vyhl. 50. Ale stejně bych si na rekonstrukci ele v bytě pozval elektrikáře. Je spousta nových věcí, chrániče mají funkce ochran před obloukem (AFDD, AFCI) a co já vím co ještě. Někdo, kdo to dělá denně tohle udělá levou zadní. Bude to rychlejší, profesionálnější a ve výsledku možná i levnější. Má vybavení, má zkoušečky. Já si tohle na jednu akci fakt pořizovat nebudu, elektrikář to nosí přes rameno pořád. Takže na firemní sítě si pozvat lidi. Na tahání a patchpanely, síťaře na firewally a routery a IT na správu stanic. Tři různé profese. Ať to konečně nějak vypadá.
Co se tyka rekonstrukce bytu, tak si fakt nedelej iluzi, ze bude pouzivat nejakou zkousecku.Tak já už mám firmu vybranou. Na základě zkušeností.
Elktrikari typu "zapojovac zasuvek" v nekterych pripadech nemaji ani vadasku.No jak kteří, každopádně potom přijede šéf a všechno ještě před revizí přeměří. Nechce reklamace. Potom přijede revizák.
A to může být ten člověk rád, že tam natáhl aspoň ten sykfáč, jsou případy, kdy si ještě někdo myslí, že koax dnes také stačí :)Tak MoCa krabicky, co pres koax protlaci 2Gb/s, stojej par korun.
Tiskni
Sdílej: