Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
mmc0: error -123 whilst initialising SD cardopakovane, pres nekolik pokusu a resetu. pote se chyba zmenila na
mmc0: error -110 whilst initialising SD cardletme googlovani problemu mi moc stesti neprineslo. Ano, chapu, ze karta proste muze byt kaput, ale nemela by potom fungovat aspon na read only nebo neco, neni mozne aspon neco zachranit, videt oddily, neco, cokoliv? Je nejaky obecnejsi postup, jak takovy zlobivy HW resit? Rad bych se podival aspon do historie shellu, nebo na par souboru, ktere tam asi jsou (byly?) Jak to resite vy? pokud je to bezne, tak preci musi byt postup jak to resit, tak tomu predejit, jak to diagnostikovat spolehlive driv nez to nastane, nejaka jakoby obdoba s.m.a.r.t. u disku. Pry neco nabizeji ruzne utility vyrobcu, ale nenasel jsem nic linuxoveho pro sandisk ani kingston... Neni nejaka HW ctecka, ktera by umoznila treba zvysit voltaz na jednorazove precteni zbytku dat? Vzdyt tohle muselo prede mnou resit mraky lidi, ne?
Zálohovanie nestojí skoro nič, a pam. médium je spotrebný materiál. Ak človek použije FS s východzími nastaveniami na ktorý je tá karta stavaná, tak mu vydrží dlho.to default nastavení je důležité. Kdysi (už tak cca 10 let) jsem použil flash disk (naformátovaný na FAT 32) jako systémový disk do servříku přeformátoval jej na ext2 (nechtěl jsem journal) a flash asi za půl roku začal vykazovat chyby, rychlost při aktualizaci šla na nějakých cca 100kB/sec, katastrofa. Po přeformátování zpět na FAT se znovu začal chovat normálně a nějakou dobu sloužil bez problému (dokud podle nespadl na zem a přejel jsem ho židlí
Tiskni
Sdílej: