Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dotaz nesměřuje ani tak na to, jak vytahat, nebo pokrýt místnosti, zejména pak s ohledem na přízemí a vysoké stropy, které jsou pokryté izolačními deskami, které jednak mimo hluk způsobují i velký útlum a signál (5GHz nemá šanci projít) sotva prostoupí. Stejně tak neřešte, jak mám navržené kabelové šachty, zda dělím silové, datové, svorkovnice … zkrátka tyto základní faktory jsou dávno vyřešené a vše je vytaháno CAT6, z části CAT7. Jsme malá firma a děláme i požadujeme vše poctivé, kvalitní, promyšlené a funkční.
Otázkou je, co pořídit. Přirozeně hledám spolehlivé řešení s dlouhodobou podporou, kde budou chodit záplaty minimálně několik let a nebude se to mlátit mezi sebou. MESH je samozřejmost a hodila by se nějaká centrální správa všech AP(Ext), které budou připojené po kabelu a přirozeně se statickou IPv4 (na DHCP nemám nervy).
Kdyby mě Ubiquiti nevypeklo (podpora), tak bych asi neváhal, nicméně zatím hodně váhám, zda nevzít raději Mikrotik cAP AX (NAAMKR1037), nebo levnější cAP Lite (NAAMKR1021). Zmetky jako D-Link, TP-Link ... opravdu ne. Vlastně ani nejde o nějaké velké rychlosti, protože připojené budou notebooky (pokud jsou zrovna kluci na dílně) a telefony. Nehrozí, že by se začalo sledovat video ve velkém, nebo další surfařské aktivity. Prosté a obyčejné pracovní věci.
Hlavní router bude s velkou pravděpodobností opět Turris Omnia.
P.S.: Nákres budovy a místností
https://ibb.co/346BNJf
https://ibb.co/30KBttp
Řešení dotazu:
Naprosto cokoliv, jak jsme přes víkend spílání a nadávání zjistili kulové (v logách to není).
Dostanou jak přidělenou IP, tak i traffic jede normálně a překlady DNS beží bez problémů, jenže za nějaký čas (10 minut, hodina, dvě...) začne tyhle tři zmetci řvát, že je síť bez internetu a není k tomu sebemenší důvod. Nota bene všechny ostatní zařízení (notebooky, telefony, tiskárny, čtečky, ...) bezproblémů fungují dál. Navíc nemám důvod omezot právě tyhle tři zmetky, nebo jim nastavovat něco speciálního.
Na chvilku jsem vyndal Zyxel a nahodil nakonfigurovanou Omnii2020 ... za půl hodiny ta stejná situace. Stejně tak když je nechám připojit k samostatnému Mikrotiku (RouterBOARD RB931-2nD hAP mini), který jsem si pro ně extra přinesl, resetoval a vytořil extra AP, opět do hodiny stejná situace. Hloupé je, že na tom nejpitomější TP-Linku s děravým FW vydrží jet, na Zyxelu, Omnii, Mikrotiku ani za zlaté prase.
Vyskušaj tie dve AP s rôznými názvami. Je možné, že fw wifi telefónu nevie dobre rozlíšovať AP s rovnakým názvom ale s dvomi rôznými MAC.
Existujé taký web na ktorom si môžeš zistiť výrobcu pomocou prvých troch hexadecimálných čísiel. Potom daj vyhladavať v zmysle, že či niekto nemal problém s danou kombináciou hw. Mne sa raz stalo, že jedna značka telefónu odmietala spolupracovať ak boli iné parametre ako RTS thresshold, Beacon interval na wifi routri. Tiež spomeniem zaujímavosť s 2,4GHz a 5 GHz routrom. Mám dve tieto siete a každá má iný názov a ak sa vzdialim od routra tak bez problémov prejde na druhú sieť a naopak.
Tiskni
Sdílej: