Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dotaz nesměřuje ani tak na to, jak vytahat, nebo pokrýt místnosti, zejména pak s ohledem na přízemí a vysoké stropy, které jsou pokryté izolačními deskami, které jednak mimo hluk způsobují i velký útlum a signál (5GHz nemá šanci projít) sotva prostoupí. Stejně tak neřešte, jak mám navržené kabelové šachty, zda dělím silové, datové, svorkovnice … zkrátka tyto základní faktory jsou dávno vyřešené a vše je vytaháno CAT6, z části CAT7. Jsme malá firma a děláme i požadujeme vše poctivé, kvalitní, promyšlené a funkční.
Otázkou je, co pořídit. Přirozeně hledám spolehlivé řešení s dlouhodobou podporou, kde budou chodit záplaty minimálně několik let a nebude se to mlátit mezi sebou. MESH je samozřejmost a hodila by se nějaká centrální správa všech AP(Ext), které budou připojené po kabelu a přirozeně se statickou IPv4 (na DHCP nemám nervy).
Kdyby mě Ubiquiti nevypeklo (podpora), tak bych asi neváhal, nicméně zatím hodně váhám, zda nevzít raději Mikrotik cAP AX (NAAMKR1037), nebo levnější cAP Lite (NAAMKR1021). Zmetky jako D-Link, TP-Link ... opravdu ne. Vlastně ani nejde o nějaké velké rychlosti, protože připojené budou notebooky (pokud jsou zrovna kluci na dílně) a telefony. Nehrozí, že by se začalo sledovat video ve velkém, nebo další surfařské aktivity. Prosté a obyčejné pracovní věci.
Hlavní router bude s velkou pravděpodobností opět Turris Omnia.
P.S.: Nákres budovy a místností
https://ibb.co/346BNJf
https://ibb.co/30KBttp
Řešení dotazu:
Naprosto cokoliv, jak jsme přes víkend spílání a nadávání zjistili kulové (v logách to není).
Dostanou jak přidělenou IP, tak i traffic jede normálně a překlady DNS beží bez problémů, jenže za nějaký čas (10 minut, hodina, dvě...) začne tyhle tři zmetci řvát, že je síť bez internetu a není k tomu sebemenší důvod. Nota bene všechny ostatní zařízení (notebooky, telefony, tiskárny, čtečky, ...) bezproblémů fungují dál. Navíc nemám důvod omezot právě tyhle tři zmetky, nebo jim nastavovat něco speciálního.
Na chvilku jsem vyndal Zyxel a nahodil nakonfigurovanou Omnii2020 ... za půl hodiny ta stejná situace. Stejně tak když je nechám připojit k samostatnému Mikrotiku (RouterBOARD RB931-2nD hAP mini), který jsem si pro ně extra přinesl, resetoval a vytořil extra AP, opět do hodiny stejná situace. Hloupé je, že na tom nejpitomější TP-Linku s děravým FW vydrží jet, na Zyxelu, Omnii, Mikrotiku ani za zlaté prase.
Vyskušaj tie dve AP s rôznými názvami. Je možné, že fw wifi telefónu nevie dobre rozlíšovať AP s rovnakým názvom ale s dvomi rôznými MAC.
Existujé taký web na ktorom si môžeš zistiť výrobcu pomocou prvých troch hexadecimálných čísiel. Potom daj vyhladavať v zmysle, že či niekto nemal problém s danou kombináciou hw. Mne sa raz stalo, že jedna značka telefónu odmietala spolupracovať ak boli iné parametre ako RTS thresshold, Beacon interval na wifi routri. Tiež spomeniem zaujímavosť s 2,4GHz a 5 GHz routrom. Mám dve tieto siete a každá má iný názov a ak sa vzdialim od routra tak bez problémov prejde na druhú sieť a naopak.
Tiskni
Sdílej: