OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
To sa mi nehodí, pretože od DHCP chcem trocha viac než bežný router ponúka.Co vic, nez pridelovani adres potrebujes? Vlastni DHCP Option? Jak to souvisi s predchozim dotazem? Ta funkce "DMZ" se nechova korektne na IPv6? Asi by to chtelo popsat o co konkretne se snazis.
Tak správný ISP nevnucuje svůj router, ale předloží i nabídku ve které je možné použít i vlastní router, ke kterému dodá jen čísla pro jeho nastavení.Neni to jen pohadka?
To je IMO nakočku riešenie, pretože budem musieť kúpiť nový router, tak či tak budem za ten router od ISP platiť, napájať ho elektrinou, bude mi zaberať miesto, atď. atď.No a to zařízení, kterým chceš dělat vlastní DHCP, nemůže routovat?
Abych nemusel ISP platit za pronájem modemu, sehnal jsem si jej přes inzerát. Před zaplacením jsem si u ISP ověřil, že na něm není žádný dluh a pak jej teprve koupil. K tomu si koupil router a dal do něj OpenWrt. Modem jsem dal do bridge, router do něj a jsem spokojený. Router mi visí na zdi nad monitorem a žádné místo mi nezabírá. Cena bazarového modemu a nového routeru se mi už vrátila, protože nemusím platit ten pronájem modemu. Co řešíš?
Tiskni
Sdílej: