abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 485 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: vysoke teploty asus zenbooku

    19.2. 19:31 ixo
    vysoke teploty asus zenbooku
    Přečteno: 762×
    Zdravim, mam starsi(2021) notebook Asus Zenbook UM325 s procesorom AMD Ryzen 5 5500U. Az donedavna fungoval bez problemov. Vsimol som si zvysenych otacok ventilatora a nasledne aj dost neobvyklych teplot CPU. V biose, bez akejkolvek zataze stupne teplota na cca. 47-50 stupnov, ventilator ide na 4800-5000 otacok. V Ubuntu Monitor systemu ukazuje vytazenie viacerych jadier CPU(3-4) na 90 a viac percent bez spustenia akejkolvek aplikacie. Vo Windows 11 pri spusteni napr. aktualizacie a Microsoft Storu stupnu hodnoty teploty CPU, ktore ukazuje utilita od Asusu na 60-70 stupnov. Dalsi priznak, ze nieco nie je v poriadku je, ze pocitac sa pri vypnuti vzapati opatovne sam zapne(ako keby neprebehol poweroff ale reset/reboot), rovnake spravanie vykazuje Win aj Linux. Aby som vylucil niektore veci tak som skusil: odpojit bateriu a ist iba na externy zdroj/nabijacku, odpojil som SSD a system som spustil s USB, vycistil som chladic a ventilator, dal som prec heatpipe a vymenil som teplovodivu pastu. Chcem sa spytat niekoho skusenejsieho kde moze byt problem? Moze byt poskodena heatpipe(to som ale skor vylucil, lebo to by nesposobovalo ten problem pri vypinani)? Alebo sa skor moze jednat o nejaku chybu CPU ale zakladnej dosky?

    Odpovědi

    Max avatar 19.2. 19:49 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    Já se s tím nesetkal, ale kolega se s porouchanou heatpipe setkal, a prý ne jednou. Každopádně poškozená heatpipe je docela problém a těžko se asi diagnostikuje (celá je v mědi a celá je poměrně rovnoměrně teplá, jen pod chladičem asi moc ne).
    Každopádně bios nemusí mít úsporné režimy jako OS, takže tam může CPU jet na větší spotřebu, než v OS, tudíž bych to nebral jako ukazatel.
    Můžeš naladit diag tool nejen na teplotu, ale i zda CPU trotluje apod. (umí zobrazit např. win nástroj hwinfo).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    19.2. 20:28 ixo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    dik za reakciu. skusim pozriet co ukaze hwinfo...
    22.2. 20:02 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    Na notasech od Dellu to umi poznat diagnostika v Biosu. Pusti to zatez na CPU a vi, jak ma stoupta teplota a otacky ventilatoru. Pokud se ventilator bude roztacet rychleji nez je ocekavany vyvoj, je tam bud spina, mizernej kontakt mezi chladicem a CPU nebo poskozena heatpipe.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 22.2. 21:12 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    U některých typů Lenova umí Windows 11 automaticky aktualizovat UEFI, pokud se to přímo v UEFI nevypne. To pochopitelně přináší nečekaná překvapení. Neokoukal to náhodou i Asus? Celkem se obávám doby, kdy se to ve Windows stane standardem, který nepůjde vypnout.
    14.3. 12:23 ixo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    bezia mi tam dva procesy ktore neobvykle vytazuju CPU.

    [irq/9-acpi] a [irq/34-ACPI-Event]

    moze to mat s tym prehrievanim suvis? da sa z toho nejako blizsie usudit kde je chyba?
    14.3. 19:44 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    Kdyz ten notebook nechas bezet jen s otevrenym BIOSem tak se taky zacne zapejkat?
    14.3. 21:08 ixo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    V biose stupne teplota na cca. 47-50 stupnov, ventilator ide na 4800-5000 otacok.
    22.3. 11:09 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    Především bych zkusil přepastovat chladič.

    Odhadem Ubuntu Monitor nebude moc detailní - zkusil bych se podívat na top, powertop, nevím jestli pro AMD je správně turbostat --debug z balíku linux-cpupower. Případně z téhož balíčku cpupower frequency-info a cpupower idle-info .
    [:wq]
    22.3. 14:36 ixo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    chladic som samozrejme prepastoval(noctua nt-h2), ale ziadna zmena.

    po vsetkom co som skusil sa priklanam k nazoru, ze ide o hw poruchu(mb alebo cpu/gpu). myslim si to hlavne koli tomu, ze notebook sa neda vypnut. nezostane vypnuty, ale po vypnuti sa po 2-3 sekundach samovolne zapne. vypnut sa da iba dlhsim podrzanim hw tlacitka na zapnutie/vypnutie.
    22.3. 17:57 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vysoke teploty asus zenbooku
    Jasně, jsem slepej, pastu jste zmiňoval...

    Ten turbostat by mohl sdělit informaci, jestli někde v čipsetu není vidět PROCHOT nebo takový nějaký stav. Akorát turbostat popravdě řečeno nemám osahaný na AMD, jenom na Intelu, a tyhle stavové registry (MSR) kolem power-managementu jsou naprosto vendor-specific.

    Vaše zmínka o [irq/9-acpi] a [irq/34-ACPI-Event] by mohla znamenat, že se BIOS snaží signalizovat nějaký chybový stav (patrně vyvěrající z hardwaru). Bylo by bizardní, kdyby health-monitoring eventy z BIOSu bránily počítači usnout :-) a neustále by se budil, aby Vám řekl, že je mu horko... Mimochodem další příbuzná varianta je, že odchází baterka nebo externí napájecí adaptér, což moderní noťasy umí poznat. Konektor a kabel k adaptéru má žílu nebo dvě navíc pro digitální komunikaci - a pokud adaptéru už není dobře, nebo se ukroutí tenká žíla v tom komunikačním kanálu, nebo použijete neoriginální adaptér/redukci bez té režijní komunikace, může počítač začít throttlovat procesor (viz opět turbostat) a/nebo hlásit divné věci v uživatelském rozhraní. Například je výborná hláška ve Windows "máte vadný síťový adaptér" - a hledáte vadu v Ethernetu :-) Pravda je, že v tom případě by si systém nestěžoval na teplotu. Jste si jistý, že ta teplota je příliš vysoká? možná to není až tak moc. A ventilátor se točí, protože objektivně je vytížený procesor... tou obsluhou ACPI eventů (IRQ).

    Mimochodem pokud skutečně vidíte zvýšenou zátěž ze strany "procesů obsluhujících ACPI na IRQ9 a IRQ34", v Linuxu by byla zajímavá doprovodná informace "cat /proc/interrupts" . Tam byste taky měl vidět vysoký počet obsloužených IRQ a zřejmě pokud byste porovnal mezi dvěma pokusy, tak byste taky viděl vysoký relativní nárůst.

    Vysoká zátěž ze strany konkrétního IRQ obvykle znamená, že dotyčný interrupt není správně obsloužený. Protože obsloužený interrupt má na chvíli zmlknout. Nebo je vadný hardware, který to IRQ posílá příliš často (třeba nějaký custom HW health manager - vůbec by mě to nepřekvapilo, konkrétně u téhle značky. Něco je špatně, třeba se mi neozývá externí napájecí adaptér, tak pošlu pomocí IRQ operačnímu systému ACPI Event, a že mi to OS obratem ACKnul je mi jedno, stejně mu to pošlu obratem znova, to má za to!)

    Další varianta na toto téma je, že je v BIOSu blbě ACPI tabulka, následkem čehož je interrupt doručován na nečekaném IRQ čísle/lince/vstupu (GSI). Takže je vyvolán řetízek obsluh, které neví co s ním. Nemáte v dmesg vidět hlášky jako "IRQ9 : nobody cared" ? Popravdě když se tohle stane, tak Linux obvykle provinilou IRQ linku utlumí (zavře kohoutek) takže pak třeba přestanou fungovat nějaké nevinné periferie... Linux tohle dělá, když se ten IRQ source fakt zblázní. Někdy se to dá obejít, pokud na kernel command line (v bootloaderu) přidáte zaklínadlo "irqpoll".

    Ale pokud se to stalo fakt po několika letech bezproblémového fungování, může v tom být opravdu nějaká hardwarová nevolnost, která jenom není v BIOSu zpracována zrovna smysluplně (ale IRQ routing je na své vrstvě správně).

    Mimochodem, nezkoušel jste sehnat čerstvější BIOS? Přestože možná máte skutečný HW problém, třeba by se nový BIOS v této mimořádné situaci mohl chovat trochu inteligentněji. Protože původní BIOS na čerstvém hardwaru nebyl pro tuto eventualitu řádně otestován, a praktické projevy (testovací scénář) přišly až po několika letech reálného provozu...

    Ještě mě napadá, jestli by se nedalo jednotlivé IRQ zabít ručně, ale nějak jsem nenašel způsob, jak to udělat snadno z user space (např. skrz sysfs) nebo z kernel command line. Asi je to tak naschvál. A napsat si svůj vlastní driver, jenom abych mohl provést v kernelu explicitní disable_irq()... jednak je to dost práce, druhak zrovna IRQ9 vypadá jako sdílená linka, na které toho může viset poměrně hodně - viz /proc/interrupts. A i kdyby tam viselo jenom ACPI, zrovna v notebooku se toho dá zákazem tohoto IRQ asi poměrně dost pohnojit. Třeba přestane reagovat na zavření víka, možná i něco horšího.

    Mimochodem, to čemu říkáte že počítač "nejde vypnout krátkým stiskem", možná spíš znamená, "nejde uspat krátkým stiskem". Vy ho totiž skutečně vypnete až stiskem dlouhým. A v tom případě zůstane vypnutý. Krátkým stiskem přejde buď do nějakého "suspend" stavu (ACPI S4 ?), nebo má možná "variantu úplného vypnutí (ACPI S5) s povoleným probuzením HW interruptem". Je fakt, že "systémové" interrupt sources které škádlí BIOS ACPI power management asi nebudou pocházet od USB nebo PCI-e zařízení, u kterých lze selektivně povolit/zakázat probuzení zařízení interruptem (uživatelsky, konfigurací v živém OS). Zejména v notebooku je napájení často řízeno za účasti Embedded Controlleru (SuperIO obohacené o autonomní MCU jádro typu 8051 nebo ARM) a zde výrobci notebooků využívají své právo nabastlit do EC firmwaru všelijaké hrůzy a čínské inovace. Zcela proprietární volná tvorba, v datasheetu SuperIO se to nedočtete.
    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.