Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
mount
a hledejte ntfs
. Najdete třeba tohle:
Mount options for ntfs iocharset=name Character set to use when returning file names. Unlike VFAT, NTFS suppresses names that contain unconvertible characters. utf8 Use UTF-8 for converting file names. uni_xlate=[0|1|2] For 0 (or `no' or `false'), do not use escape sequences for unknown Unicode characters. For 1 (or `yes' or `true') or 2, use vfat-style 4-byte escape sequences starting with ":". Here 2 give a little-endian encoding and 1 a byteswapped bigendian encoding. posix=[0|1] If enabled (posix=1), the file system distinguishes between upper and lower case. The 8.3 alias names are presented as hard links instead of being suppressed. uid=value, gid=value and umask=value Set the file permission on the filesystem. The umask value is given in octal. By default, the files are owned by root and not readable by somebody else.Pokud si vybalíte jádro a přečtete si
Documentation/filesystems/ntfs.txt
, zjistíte, že místo iocharset
má být do budoucna použito nls
. Ani manuálové stránky nejsou vždycky to nejlepší, ale pro začátek postačí. Ale vy stejně potřebujete uid, gid
a umask, fmask, dmask
. Nejméně omezující opatření (zápis všem) nastavíte takto:
mount -t ntfs -o umask=000 /dev/něco /mnt/ntfs
/mnt/win_c
(tzn. r-x pro others)
gid
. Nastavení umask
funguje jak s ovladačem k jádru, tak s ovladačem od Paragonu (ten navíc umožňuje zápis). Nejprve zkuste rovnou mount -t nfs -o umask=000 /dev/něco /mnt/něco
, potom teprve piště do /etc/fstab
.
nls
se už používá, aspoň v jádrech 2.6 určitě
iocharset
ještě funguje, ale píše to hloupé průpovídky. Za to pro FAT nefunguje nls
vůbec a musí se použít iocharset
. Ať žije bordel.
Tiskni
Sdílej: