V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
mount
a hledejte ntfs
. Najdete třeba tohle:
Mount options for ntfs iocharset=name Character set to use when returning file names. Unlike VFAT, NTFS suppresses names that contain unconvertible characters. utf8 Use UTF-8 for converting file names. uni_xlate=[0|1|2] For 0 (or `no' or `false'), do not use escape sequences for unknown Unicode characters. For 1 (or `yes' or `true') or 2, use vfat-style 4-byte escape sequences starting with ":". Here 2 give a little-endian encoding and 1 a byteswapped bigendian encoding. posix=[0|1] If enabled (posix=1), the file system distinguishes between upper and lower case. The 8.3 alias names are presented as hard links instead of being suppressed. uid=value, gid=value and umask=value Set the file permission on the filesystem. The umask value is given in octal. By default, the files are owned by root and not readable by somebody else.Pokud si vybalíte jádro a přečtete si
Documentation/filesystems/ntfs.txt
, zjistíte, že místo iocharset
má být do budoucna použito nls
. Ani manuálové stránky nejsou vždycky to nejlepší, ale pro začátek postačí. Ale vy stejně potřebujete uid, gid
a umask, fmask, dmask
. Nejméně omezující opatření (zápis všem) nastavíte takto:
mount -t ntfs -o umask=000 /dev/něco /mnt/ntfs
/mnt/win_c
(tzn. r-x pro others)
gid
. Nastavení umask
funguje jak s ovladačem k jádru, tak s ovladačem od Paragonu (ten navíc umožňuje zápis). Nejprve zkuste rovnou mount -t nfs -o umask=000 /dev/něco /mnt/něco
, potom teprve piště do /etc/fstab
.
nls
se už používá, aspoň v jádrech 2.6 určitě
iocharset
ještě funguje, ale píše to hloupé průpovídky. Za to pro FAT nefunguje nls
vůbec a musí se použít iocharset
. Ať žije bordel.
Tiskni
Sdílej: