abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Obnova dat z ext3 souboroveho systemu

    16.9.2005 01:50 Andrei Badea | skóre: 5 | Praha
    Obnova dat z ext3 souboroveho systemu
    Přečteno: 383×
    Dobry den,

    mam (no, mel jsem) ext3 souborovy system, na kterem jsem omylem spustil mkfs.ext3 (ja vim, nic nerikejte). Kdyz jsem uvedomil co se deje, mkfs.ext3 jsem ukoncil (bylo to asi v polovine zapisovani tabulek inodu). Myslite, ze z nej pujdou jeste obnovit nejaka data?

    Nasel jsem zatim e2salvage and e2extract, ale nez je pouziju, chtel bych se zeptat jestli s nimi (nebo jinymi) mate nejake zkusenosti.

    Diky!
    Heureux qui, comme Ulysse, a fait un beau voyage.

    Odpovědi

    16.9.2005 13:18 tomas84 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova dat z ext3 souboroveho systemu
    Někde jsem zaslechl, že se to pohybuje kolem 10.000,- Kč za soubor a lze to provést i po několikanásobném přepsání.
    16.9.2005 13:32 Jaromír Kučera
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova dat z ext3 souboroveho systemu
    Nenapíšu nic o utilitách. Jen poznamenám, že jakokouliv obnovu dat na disku je vhodné začít překopírováním disku (pomocí dd) do souboru a opravy dělat až pak. To Vám umožní i po použití špatné utility se vrátit k původnímu stavu disku těsně před rekonstrukcí. P.S. To se mi to radí, když mám v práci k dispozici velké disky.
    16.9.2005 14:48 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova dat z ext3 souboroveho systemu
    neznam program, kterymu bych to sveril na obnovu dat.

    a jestli se prepsala cast a stale nad tim fs byly otevreny sobory, ktery se potom zavrely a zapsaly zmeny me metadatech i datech, tak uz to muze byt dost solidni maglajz se kterym si jen tak neco neporadi.

    1. zminene dd, a jestli nekdo neprozradi cim obnovovat(e2fsck se spravne zadanyma odpovedma co kam prepojit by cast mozna dokazal obnovit i kdyz predpokladam, ze blbe), tak zacit studium i ext2 fs, ktery je dost podobny a pak nejaka manualni rekonstrukce nebo vlastni jednoucelova utilitka.
    16.9.2005 17:06 rpajik | skóre: 18 | blog: rpajikuv_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova dat z ext3 souboroveho systemu
    Zdravim,
    zkuste neco od Powerquestu. Pred asi 4 roky se to jmenovalo Lost&Found, obnovoval jsem s tim data z FATky, kterou mi W2k prepsali na NTFS ;-) - urcite to nebude free !!!!

    Pak druha moznost ( bez zaruky vysledku ) - je mozne pustit fsck s parametrem kdy mu reknete jaky superblock ma pouzit ... na kazde partition jich je vzdy nekolik, pokud jste to v polovine zastavil, je docela rozumna sance, ze tam jeste nejaky bude. Nekde v dokumentaci si najdete na jaka mista se presne zapisuji ...
    fsck.ext3 -b superblock

    Rozhodne to nedelejte na originalnim disku, ale vzdy na kopii z dd. Jeden spatny pokus na originalnim disku muze znamenat predcasne umrti ;-)

    Hodne stesti a dejte nam pak vedet jak jste dopadl.
    18.9.2005 01:37 Andrei Badea | skóre: 5 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova dat z ext3 souboroveho systemu
    Dekuji vsem za napady. Nakonec jsem to nevyresil specializovanou utilitou. Zkousel jsem e2salvage, ale moc toho neudelal (spousta "Fatal error" v konecne fazi, ale hlavne nenechal fs v takovem stavu, aby se dal namountovat -- chybejici superblok a kdo vi, co jeste).

    Postupoval jsem takto: pomoci strings jsem nasel korenovy adresar (mel jsem v korenovem adresari adresar se malo se vyskytujicim jmenem, podle ktereho jsem hledal). Z korenoveho adresare jsem dostal inode jeho podadresare, o ktery jsem mel zajem.

    Protoze jsem mkfs ukoncil pred zapsanim tabulek inodu vsech skupin bloku, pres polovina tabulek se zachovala. Nastesti byl vyse zmineny inode (a vetsina souboru) prave v druhe polovine. V debugfs slo vylistovat seznam souboru a adresaru v tomto inodu a vypsat soubory na konzoli.

    Dale jsem vyuzil utility fls a icat ze Sleuth Kit. Pomoci fls jsem udelal rekurzivni vypis vsech souboru a adresaru a skriptem v Perlu jsem vytvoril odpovidajici strukturu na disku na zkopiroval do ni soubory pomoc icat (asi slo pouzit e2extract). Nektere mely nulovou velikost a nektere (asi 5 GB avi soubory) se nepodarilo zkopirovat cele.

    Podarilo se mi obnovit skoro vsechny soubory, o ktere jsem mel zajem, takze myslim, ze jsem mel jeste stesti.

    P.S. Jeste bych chtel poznamenat, ze je docela skoda, ze free programy urceny k obnove ext2 vypadaji dost neudrzovane. U e2salvage je problem s prilis novym automake a inkluduje se <linux/ext2_fs.h> misto <ext2fs/ext2_fs.h>. e2retrieve taky vyhazuje nejake chyby pri kompilaci, u nej jsem to vzdal.
    Heureux qui, comme Ulysse, a fait un beau voyage.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.