Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
virtualni disk jsem si vytvoril pomoci:dd if=/dev/zero of=virtual.iso ibs=1024 count=1048576 /sbin/mkfs.ext2 virtual.iso jsem vytvoril souborovy system ext2. Fat/fat32 se mi vytvorit nedari. Kdyz zadam misto ext2 fat32 zobrazi se chybove hlaseni ze se neda vytvorit.Tohle je úplná blbost. Takhle žádné iso (což je obraz CDčka) nevytvoříte a už vůbec nechápu, proč by se na něm měl vytvářet nějakej filestém. Pomocí dd akorát vytvoříte prázdný soubor požadované délky, který bude sloužit jako virtuální harddisk pro qemu. Nic víc není potřeba.
Hlavne mi neni jasne pri pouziti prepinace -cdrom neco.iso jestli na cd musi byt vypalen *.iso soubor vytvoreny z bootovaciho cd win98, nebo v mechanice muze byt originalni instalacni cd win98??To je přece úplně jedno. Může to bejt reálné CD vložené v mechanice nebo jeho ISO obraz uložený na disku, to je úplně fuk. Přepínač -cdrom jenom dává programu na vědomí, že jde o CD a nikoliv o disk.
v obou pripadech qemu hlasi: could not open hard disk imageProtože pokud tam máte jak image disku, tak CD a chcete bootovat z toho CD, tak potřebujete ještě parametr -boot [písmeno disku], jinak se qemu bude pokoušet bootovat jen z toho prvního prázdného image disku. A to CD (nebo jeho image) samozřejmě musí bejt bootovatelné.
-hda soubor
, kde soubor
pro obraz disku vytvoříte třeba příkazem dd if=/dev/zero of=soubor bs=1M count=256
, kde 256 je velikost obrazu v megabajtech. Bude však ještě potřeba vytvořit na tomto obrazu tabulku oddílů a oddíl FAT. To snad jde udělat pomocí toho CD s Windows 98.
disk
popsaný výše. A /dev/cdrom
by měl být odkaz na mechaniku s vloženými Win98.
qemu -fda /dev/fd0 -hda hd.imgTaky zkuste napsat jen
qemu
bez parametrů a přečtěte si to, co program vypíše.
Tiskni
Sdílej: