Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
#update-alternatives --list x-window-manager /usr/bin/kwin /usr/bin/xfwm4 /usr/bin/fluxboxtzn. po zvoleni WM treba
/usr/bin/fluxbox
jako defaultniho se bude spoustet fluxbox atd. Nicmene stejne nakonec zalezi pouze na
#update-alternatives --list x-session-manager /usr/bin/startkde /usr/bin/xfce4-sessiontzn. ktery
x-session-manager
je defaultni.
Nerozumim tedy jak spoustet ten fluxbox a jaky je vlastne rozdil mezi window managerem (kwin,xfwm4,fluxbox) a session managerem (startkde,xfce4-session).
Mohl by mi to prosim nekdo vyjasnit, prip. me odkazat na nejaky vysvetlujici text?
Omlovam se, jestli se to tady jiz resilo, ale nenasel jsem to.
Dekuji
#!/bin/sh xbindkeys fetchmail xscreensaver& #gkrellm& psi& #exec gnome-session #exec xfce4-session exec fluxbox #fvwm-root /home/jachym/o/listy.png #exec fvwm2 #exec gnome-session #exec icewm-sessionnezapomente dat
chmod 700 .xsession
.
pak se mi v kazdem prostredi alespon spusti to zakladni (psi, xbindkeys, fetshmail a xscreensaver) a clovek ma alespon funkcni system na dalsi experimentovani
Tiskni
Sdílej: