Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Byla vydána nová verze 5.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
Byla vydána verze 1.22.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.22, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tím by se to samozřejmě vyřešilo. Nicméně by mě zajímalo, jak ta síť vypadá na fyzické úrovni - více než 250 PC v jedné LAN mi přijde jako neprovozovatelná záležitost. Pokud byste je nedej bože měl v jedné kolizní doméně, tak to prostě nebude použitelné, pokud to máte rozděleno více switchi, tak to sice fungovat bude, ale i tak tam bude vznikat celá řada příjemně esoterických problémů
Jak píše pan Štěpánek, pletete se.
A kromě toho, není už dneska používání pojmů jako "síť třídy A" trestné? Pokud vím, tak privátní rozsahy jsou 10.0.0.0/8, 172.16.0.0/12 a 192.168.0.0/16. Zejména u rozsahu 172... by mě zajímalo, jak se vám slučuje s nějakýma třídama
I ten nejlevnější switch má dneska tabulku o velikosti alespoň 2K MAC adres. Pokud kohokoliv napadne mít v jedné switchované LAN >2K zařízení, tak mu stejně není ani rady, ani vzájemné hospodářské pomoci. Takže velikost forwardovacích tabulek switchů je to poslední, co by mě trápilo.
To je prostě takové write-only paměťové médium bez možnosti mazání… :-)
Pokud "neřiditelný" znamená to, co si myslím, tak propojení zmíněných do kruhu je sice legrace, ale jenom poloviční.
Daleko větší legrace jsou switche "řiditelné", propojené do kruhu záměrně a promyšleně a správně.
Když takových switchů máte cca 50 a v těch plánovaných kruzích vyrobíte omylem jeden, se kterým se nepočítalo - to je teprve (dámy prominou) prdel!
PS: To je historka ze života... A hrozně špatně se to řeší, když se nemůžete odnikud nikam dostat, protože je to celé zahlcené...
Tiskni
Sdílej: