Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Byla vydána nová verze 5.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
Byla vydána verze 1.22.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.22, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
U jádra 2.6.* se dělá make menuconfig (třeba), make modules make modules_install make install - a to ti to do lila napíše.
Ok, napsal jsem to dohromady, jak by to mělo celé vypadat, ten poslední bod to prý přidá do lila/grubu sám. Na DigitalHermitu se tvrdí:
GrUB Configuration GrUB is beginning to supplant LiLO as the bootloader of choice in more recent Linux distributions. It is generally more flexible and a lot more forgiving of system errors. For example, LiLO generally requires that an alternate boot disk is used if the kernel configuration renders the system unbootable Grub allows "on-the-fly" modification of kernel location, boot parameters, kernel to boot, etc.. Once you have copied the bzImage and System.map to /boot, edit the grub configuration file located in /boot/grub/menu.lst. On some distributions /etc/grub.conf is a symbolic link to this file. # Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file #boot=/dev/hda default=0 timeout=10 title Red Hat Linux (2.4.20-24.9) root (hd0,1) kernel /boot/vmlinuz-2.4.20-24.9 ro root=LABEL=/ initrd /boot/initrd-2.4.20-24.9.img title Red Hat Linux (2.4.20-20.9) root (hd0,1) kernel /boot/vmlinuz-2.4.20-20.9 ro root=LABEL=/ initrd /boot/initrd-2.4.20-20.9.img Edit the file to include your new kernel information. Keep in mind that GrUB counts starting from 0, so (hd0,1) references the first controller, second partition. If you have created an initial RAMdisk be sure to include it here too. A typical configuration may look something like this: title Test Kernel (2.6.0) root (hd0,1) kernel /boot/bzImage-2.6.0 ro root=LABEL=/ initrd /boot/initrd-2.6.0.img
Tiskni
Sdílej: