Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dostal jsem zadarmo 24-jehličkovou tiskárnu IBM2391. Vypadá to , že bude rychlá.Má češtinu, kterou překódovávám pomocí iconv, tady problém není.
Problémem je, že tiskne schody:
první řádek druhý řádek třetí řádek
Vím, že je to tím, že tiskárna chce znaky CR-LF, ale dostává jen LF, ale co s tím?
Jde to nějak ošetřit? Nebo nejde nějak přesvědčit iconv, aby překodovával konce řádek? Hledal jsem, leč neneašel...
Díky za každý nápad.
cat soubor | sed 's/$/\r\n/' > /dev/lp0
. Ale dalo by se tisknout i přes GhostScript z čehokoliv, co umí postscript (TeX/dvips, Abiword/Gnumeric, KOffice, OpenOffice, MS Office ve Wine atd.).
No ony zrovna IBM tiskárny Ghostscriptem podporovány nejsou. To bych si asi pomocí a2ps poradil. IBM má vlastní balík pro Unixový tisk: OMNI, ale u něj mě straší editace xml souboru, kterým se řídí.
Jinak dík za typ, ale nefunguje to. Pořád schody a navíc to "opraví" před tím dobrou češtinu.
Tak se omlouvám, špatně jsem ten výpis prohlédl
Tiskne to sice schody, ale na konec řádku to přida rn
Čeština zůstane OK
sed 's/$/\r\n/'
dělá opravdu z LF (0x0a) CR-LF (0x0d,0x0a). Možná pomůže ty dva znaky přehodit (\n\r
). Češtinu by to kazit nemělo, ale je potřeba tam dát taky iconv
. Ale kdo ví, co ta stará věc vyvádí. Nejstarší tiskárna, kterou jsem v Linuxu nastavoval, byla nějaká 24jehličková epsonka a tam šel Ghostscript.
Není problm ve špatném nastavení formátu stránky? Že by měla nastavený dlouhý řádek a proto odřádkovala i na začátku nového? Mělo by to jít nastavit, stejně jako to CR+LF/LF ... jehličkové se kdysi takhle nastavovaly. Možná podržet vypínač a zapnout ji, případně někde v menu? Nastavoval jsem kdysi Epsony, Starky i Mannesmann Tally (12 let zpátky?). Pak taky pamatuju, že nějaké Panasonicy měly nastavování z počítače.
Jo, osobně si myslím, že u IBM mají tohle určitě vyřešené. Mám slíbenou originál dokumentaci, tak uvidíme.
Taky jsem se vyvstekal s pár jehličkama a skončilo to tím, že se vždycky musela zapnout někde nějaká emulace Epsonu nebo změna escape sekvence.
stím nastevením z počítače - to mívají Panasonici. Dá se toho hromada nastavit z panelu, ale třeba kódodování se dá nastavit jen z programu pro DOS nebo Win 3.1...
S tou češtinou - to jsem se upsal, ta je vpořádku po
cat soubor.txt| iconv -f iso8859-2 -t IBM852 > /dev/lp0je to OK, až na ty schody.
Dík za tipy.
Tiskni
Sdílej: