Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jakého používáte window managera? (KDE, GNOME, ...)
Jinak vámi uvedené změny v LANG, klávesových mapách a fontech je nejlépe zapsat do souborů k tomu určených.
/etc/profile.d/lang.sh
,
/etc/profile.d/lang.csh
,
tady nastavíte proměnné LANG a LC_ALL.
/etc/rc.d/rc.font.new
- nastavit font, tak jak jste napsal.
/etc/rc.d/rc.keymap
- tady nastavíte loadkeys ...
Oba soubory v /etc/rc.d musí mít nastaven atribut x pro spouštění. (chmod +x rc.keymap rc.font.new) Tím se zajistí, že se provedou při startu.
Toto u mě stačilo, aby bylo vše česky. Samozřejmě pokud používáte KDE, tak je třeba mít nainstlovaný balík kde-i18n-cs
, a nastavené fonty které umí české znaky.
export LC_CTYPE=cs_CZ
Pak chodí i správné skládání českých znaků v anglickém prostředí, což je nastavení, které používám. Pro plně český setup je potřeba nastavit:
export LC_ALL=cs_CZ
Pozor, prostředí je potřeba nastavit před tím, než se zpustí X nebo v ~/.xinitrc, /usr/X11R6/lib/X11/xinit/xinitrc či pro KDE v ~/.kde/env . Jinak se nastavení projeví jen v tom programu, který je zpuštěný z shellu či potomka, který nastavení LC_xxx má provedené. Totéž udělá KDE, pokud si v něm zvolíte jazyk.
K nastavení klávesnice používám XKB s tím, že vůbec nevyužívám nastavení z KDE či Gnome (nastavení klávesnice se v nich vypne). Tento postup má výhodu, že je zcela nezávislý na puštěném prostředí a chodí i při zpuštění holých X nebo třeba FVWM.
V souboru /etc/X11/xorg.conf mám nastavení:
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard CZ" Driver "kbd" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,cz(qwerty)" Option "XkbOptions" "grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll" # Option "XkbVariant" "qwerty," EndSection
V X.org je bohužel chyba v qwerty mapách, oprava je zde:
diff --minimal -r -u -P -p /etc/X11/xkb/symbols/pc/cz.orig /etc/X11/xkb/symbols/pc/cz --- /etc/X11/xkb/symbols/pc/cz.orig 2006-01-14 20:30:28.000000000 +0100 +++ /etc/X11/xkb/symbols/pc/cz 2006-03-21 12:43:20.000000000 +0100 @@ -78,7 +78,7 @@ xkb_symbols "basic" { // Use <BKSL> instead of <LSGT> (useful for keyboard without <LSGT> key) xkb_symbols "bksl" { - include "cz(basic)" + include "pc/cz(basic)" name[Group1]= "Czechia - With <\|> key"; key <BKSL> { [ backslash, bar, slash, NoSymbol ] }; @@ -91,7 +91,7 @@ xkb_symbols "qwerty" { // of 'Z' and 'Y' keys, which are in the qwerty style (ie. swapped). // 2001 by Kamil Toman <ktoman@email.cz> - include "cz(basic)" + include "pc/cz(basic)" name[Group1]= "Czechia - qwerty"; key <AB01> { [ z, Z, degree, NoSymbol ] }; @@ -100,7 +100,7 @@ xkb_symbols "qwerty" { // Use <BKSL> instead of <LSGT> (useful for keyboard without <LSGT> key) xkb_symbols "qwerty_bksl" { - include "cz(qwerty)" + include "pc/cz(qwerty)" name[Group1]= "Czechia - qwerty, extended Backslash";
Option "XkbRulez" "xorg"
Option "XkbLayout" "cz,us"
Jinak abys kompletne pocestim slackaware musis udelat pouze DVE veci ... To v xorg.conf a do /etc/profile.d/lang.sh napsat:
export LANG=cs_CZ
To je vse ... v /etc/rc.d/rc.keymaps a rc.consolefont nastavujes jen cestinu v konzoli .... Coz, k cemu to ???
Tiskni
Sdílej: