Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
0-24320 /dev/sda jmeno disku 0-2549 /dev/sda1 HPFS/NTFS /windows/c 2550-24320 /dev/sda2 EXTENDED 2550-3697 /dev/sda5 F Linux native (ext3) / 3698-3824 /dev/sda8 F Linux swap swap 3825-11473 /dev/sda6 HPFS/NTFS /windows/d 11474-24320 /dev/sda7 HPFS/NTFS /windows/eDale mam jeste disk /dev/hdb a dve CD-ROMky, ktere GRUB nasel jako /dev/hdc a /dev/hdd. S nimi problemy nejsou (zatim :) ). Problem je ale v tom, ze pri bootovani mi grub vypise tyto hlasky (poslednich 7 radku, vic snad neni dulezite):
hdd: atapi 32x CD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB cache, UDMA(25) attempting manual resume swsusp: suspend partition has wrong signature? loading jbd loading ext3 waiting for device /dev/sda9 to appear: ..........not found --exiting to /bin/sh $Zkousel jsem Zachranny rezim i Opravit instalaci, nebo jak je to tam napsane. V te oprave vypsal, ze byl spatne zavedeny ukazatel, nebo co, na swup a ze se tim svisi rychlost Linuxu, dal jsem Opravit. Dale nasel problemy s temy NTFS jednotkami, s temi jsem nemohl delat nic. A pak jeste asi s 5ti balicky, ktere jsem neopravoval. Zajimave je, ze se mi to stalo hned po instalaci, takze jsem se do Linuxu vubec nemohl dostat, abych tam neco zkazil. :) Prosim, poradte. Jsem zacatecnik.
(a) nabootovat instalační CD/DVD a použít volbu Spustit nainstalovaný systém; naběhne vám systém, v něm opravíte konfigurační soubor zavaděče (LILO nebo GRUB), přegenerujete loader a přebootujete. Případně můžete použít příslušný modul YaSTu.
(b) nabootovat z instalačního CD/DVD rescue system, pak
mount /dev/sda5 /mnt mount -t proc none /mnt/proc mount -t sysfs none /mnt/sys vi /mnt/etc/lilo.conf chroot /mnt mkinitrd lilo -r /mnt umount /mnt/sys umount /mnt/proc umount /mnt rebootPoužíváte-li GRUB, opět si prostřední část nahraďte odpovídajícími příkazy pro GRUB; nezapomeňte ale na ten
mkinitrd
.
I po nabootování rescue systému? To se mi moc nezdá.
Neznam linuxove prikazy (nevite o nejakem miste kde jsou sepsany a vysvetleny?).
Obávám se, že pokud o Linuxu nevíte naprosto nic, jsou v zásadě dvě možnosti: buď si sehnat někoho, kdo je na tom trochu lépe a ten dvouminutový zásah vám udělá, nebo to nainstalovat znovu a dát si pozor na to, že po přerozdělení disku je potřeba nechat znovu vygenerovat konfiguraci zavaděče (tohle je asi jediné významnější slabé místo instalátoru SuSE, o kterém vím). Sice by asi šlo vás na dálku navigovat tak, že byste to nakonec zvládl, ale trvalo by to déle než ta reinstalace.
Ale neklesejte na mysli, když jsem instaloval Windows XP Home, podařilo se mi to až na sedmý pokus. Předtím jsem šestkrát skončil se systémem, který byl sice nainstalovaný, ale nešlo se do něj přihlásit. Tak to prostě chodí, když člověk instaluje systém, kterému nerozumí (windowsoví guru asi vědí, že když se jich instalátor ptá, zda je počítač připojen k Internetu přímo nebo prostřednictvím lokální sítě, chce ve skutečnosti vědět, zda má uživatele autentizovat proti lokální databázi nebo proti NT doméně).
Když jsem psal ten první příspěvek, předpokládal jsem, že o tom systému něco víte a zvládnete opravit konfigurační soubor zavaděče. Což není pravda, takže tím tato varianta padá, ať je tam LILO nebo GRUB.
Generovani konfigurace GRUBu je v nabidce pri instalaci dofam?
A tim rescue systemem myslite Bezpecne spusteni, nebo jak to tam ma SuSE napsano?
Ne, myslím tím položku rescue system v úvodním bootmenu instalačního CD/DVD. Jestli si dobře vzpomínám, je předposlední hned nad memtestem. Ale pokud jste s Linuxem nikdy nic nedělal, moc platné vám to nebude.
Ale můžete pokusit nabootovat instalační CD/DVD a až se vás bude ptát, zda má provést novou instalaci nebo aktualizaci (ne v úvodním bootmenu, až v později), klikněte na další volby a zkuste spustit nainstalovaný systém. Jestli se povede nabootovat, můžete zkusit spustit YaST2 a použít jeho modul pro konfiguraci zavaděče (vypadá stejně jako při instalaci).
Tiskni
Sdílej: