Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
0-24320 /dev/sda jmeno disku 0-2549 /dev/sda1 HPFS/NTFS /windows/c 2550-24320 /dev/sda2 EXTENDED 2550-3697 /dev/sda5 F Linux native (ext3) / 3698-3824 /dev/sda8 F Linux swap swap 3825-11473 /dev/sda6 HPFS/NTFS /windows/d 11474-24320 /dev/sda7 HPFS/NTFS /windows/eDale mam jeste disk /dev/hdb a dve CD-ROMky, ktere GRUB nasel jako /dev/hdc a /dev/hdd. S nimi problemy nejsou (zatim :) ). Problem je ale v tom, ze pri bootovani mi grub vypise tyto hlasky (poslednich 7 radku, vic snad neni dulezite):
hdd: atapi 32x CD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB cache, UDMA(25) attempting manual resume swsusp: suspend partition has wrong signature? loading jbd loading ext3 waiting for device /dev/sda9 to appear: ..........not found --exiting to /bin/sh $Zkousel jsem Zachranny rezim i Opravit instalaci, nebo jak je to tam napsane. V te oprave vypsal, ze byl spatne zavedeny ukazatel, nebo co, na swup a ze se tim svisi rychlost Linuxu, dal jsem Opravit. Dale nasel problemy s temy NTFS jednotkami, s temi jsem nemohl delat nic. A pak jeste asi s 5ti balicky, ktere jsem neopravoval. Zajimave je, ze se mi to stalo hned po instalaci, takze jsem se do Linuxu vubec nemohl dostat, abych tam neco zkazil. :) Prosim, poradte. Jsem zacatecnik.
(a) nabootovat instalační CD/DVD a použít volbu Spustit nainstalovaný systém; naběhne vám systém, v něm opravíte konfigurační soubor zavaděče (LILO nebo GRUB), přegenerujete loader a přebootujete. Případně můžete použít příslušný modul YaSTu.
(b) nabootovat z instalačního CD/DVD rescue system, pak
mount /dev/sda5 /mnt mount -t proc none /mnt/proc mount -t sysfs none /mnt/sys vi /mnt/etc/lilo.conf chroot /mnt mkinitrd lilo -r /mnt umount /mnt/sys umount /mnt/proc umount /mnt rebootPoužíváte-li GRUB, opět si prostřední část nahraďte odpovídajícími příkazy pro GRUB; nezapomeňte ale na ten
mkinitrd
.
I po nabootování rescue systému? To se mi moc nezdá.
Neznam linuxove prikazy (nevite o nejakem miste kde jsou sepsany a vysvetleny?).
Obávám se, že pokud o Linuxu nevíte naprosto nic, jsou v zásadě dvě možnosti: buď si sehnat někoho, kdo je na tom trochu lépe a ten dvouminutový zásah vám udělá, nebo to nainstalovat znovu a dát si pozor na to, že po přerozdělení disku je potřeba nechat znovu vygenerovat konfiguraci zavaděče (tohle je asi jediné významnější slabé místo instalátoru SuSE, o kterém vím). Sice by asi šlo vás na dálku navigovat tak, že byste to nakonec zvládl, ale trvalo by to déle než ta reinstalace.
Ale neklesejte na mysli, když jsem instaloval Windows XP Home, podařilo se mi to až na sedmý pokus. Předtím jsem šestkrát skončil se systémem, který byl sice nainstalovaný, ale nešlo se do něj přihlásit. Tak to prostě chodí, když člověk instaluje systém, kterému nerozumí (windowsoví guru asi vědí, že když se jich instalátor ptá, zda je počítač připojen k Internetu přímo nebo prostřednictvím lokální sítě, chce ve skutečnosti vědět, zda má uživatele autentizovat proti lokální databázi nebo proti NT doméně).
Když jsem psal ten první příspěvek, předpokládal jsem, že o tom systému něco víte a zvládnete opravit konfigurační soubor zavaděče. Což není pravda, takže tím tato varianta padá, ať je tam LILO nebo GRUB.
Generovani konfigurace GRUBu je v nabidce pri instalaci dofam?
A tim rescue systemem myslite Bezpecne spusteni, nebo jak to tam ma SuSE napsano?
Ne, myslím tím položku rescue system v úvodním bootmenu instalačního CD/DVD. Jestli si dobře vzpomínám, je předposlední hned nad memtestem. Ale pokud jste s Linuxem nikdy nic nedělal, moc platné vám to nebude.
Ale můžete pokusit nabootovat instalační CD/DVD a až se vás bude ptát, zda má provést novou instalaci nebo aktualizaci (ne v úvodním bootmenu, až v později), klikněte na další volby a zkuste spustit nainstalovaný systém. Jestli se povede nabootovat, můžete zkusit spustit YaST2 a použít jeho modul pro konfiguraci zavaděče (vypadá stejně jako při instalaci).
Tiskni
Sdílej: