Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Vydím, že už si podobné otázky kládol. Spýtaj sa: "ako spúšťať programy automaticky po štarte X v Mandraku 10.1"
Neviem, ako je to v Madraku, ale mal by si to dať do ~/.xinitrc
, alebo do /etc/xinit.d/program_ktory_chces_spustit
, ale neručím ti za to.
PS: Na ten postfix
si daj ďalšiu otázku... ale odpoveď bude RTFM!!!, takže sa radšej opýtaj Googla.
Spustiť... čítal si vôbec manuál... ak sa chceš niečo naučiť, musíš čítať všetko, čo ti príde pred oči... stránky programov, dokumentáciu programov a manuál programov (man program
), výpisy programov, výpisy pri štartu systému, logy, ..., musíš hľadať odpovede na internete, pomocou Googlu, čítaj HOWTO, vyhľadávaj na všetkých serveroch, ktoré poznáš, ... čítaj _všetko_, lebo inak uspokojivú odpoveď nedostaneš.
Skús zistiť, čo za súbori ti to nakopírovalo na disk.
Takto vyzerá väčšina "Linuxových začiatočníkov (Našiel som to na Semiho stránke). Nič si s toho nerob! Vlastne o Linuxe nevie ani guru skoro nič... ale ten guru sa už zistil, na čo slúži manuál.
Ak ti niekdo pomáha, nerobí to z hlavy... musí vynaložiť pri riešení tvojho problému presne toľko úsilia ako ty. Tu nie je ako v oknách, tu je lenivosť tvoj nepriateľ.
Tiskni Sdílej: