Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Těžko říct. Záleží na tom, co si představujete pod pojmem "IP adresy pro Českou Republiku". To je velmi ošemetná specifikace.
Já bych za takové adresy vyhlásil ty, které se peerují v NIX.CZ - což je definice, která vám může nebo nemusí vyhovovat. Nicméně pokud ji přijmete, tak rozsahy peerované v NIXu můžete zjistit například tak, že si ze stránek NIXu stáhnete seznam členských autonomních systému, a pak pro každý z nich spustíte příkaz jako whois -h whois.ripe.net -- -i origin as25192 | grep route - což jde samozřejmě elegantně oskriptit.
Tím získáte přehled rozsahů, které se peerují v NIXu (i když ne úplně přesně, pravda, protože zanedbáváme české AS, které v NIXu nejsou a peerují prostřednictvím svého upstreamu, ale těch předpokládám nebude moc). Každopádně, určitě tím získáte všechny "hlavní" rozsahy českých IP, tedy ty rozsahy, které stojí za řeč.
#!/bin/bash
links --dump "http://www.nix.cz/index.php?lg=cz&wid=4"|grep -e "http://.*/.*=AS[0-9]\+"|cut -d= -f4|sort|uniq > as.list
cat as.list|while read as
do
echo "# $as";
whois -h whois.ripe.net -- -i origin $as | grep -e "route:\|route6:"|cut -d: -f2-|sed -e "s/ *//g"
done
Kompeltní ukázka, seznam rozsahu IP adress CZ NIX
Tiskni
Sdílej: