Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
showkey -s
nedostanu žádný scancode. Právě ale tato klávesnice by měla jít a scancody existují(trochu zaskrolovat dolů).
Snažil jsem se uplatnit i tenhle komentář ,ale po výsledném setkeycodes e055 234
je daná klávesa, "My Documents", stále mrtvá.
Nevíte někdo prosím, jak klávesnici plně zprovoznit?
setkeycodes
, vypise jadro nejakou informaci o stisknute klavese? Neco jako Unknown key pressed, .......
? Pokud ano, pak pozijte prikaz setkeycodes
, v xtermu prikaz xev
a stisknete ji znova. Melo by se neco zahlasit. Pokud ne, zkuste http://keytouch.sourceforge.net/.
Ctrl+Alt+F1
) ani v dmesg
.
Keytouch nefunguje, bez scancodů to myslím ani nejde.
Zkoušel jsem showkey -s
s touhle klávesnicí i na jiném pc s damn small linux… se stejným výsledkem.
evtest /dev/input/eventX
jsem zjistil, ze mys je event 3 a klavesnice 2. Problem je, ze tech par specielnich klaves, co funguje, se detekuje v event3, tedy mysi.
V okamziku, kdy se tedy pokusim zprovoznit bocni tlacitka mysi (uspesne, xev je najde), tak odejdou s evdev i multimedialni klavesy. Predtim showkey-s
ukazoval scancode aspon u nekterych, ted ten zbytecek odchytavaji asi Xka, pac v terminalu (Ctrl+Alt+F1) to jde.
Dam li pod evdev i klavesnici, tak to je katastrofa. Sipky davaji nesmysly (xev ukazuje treba ze doleva je shift apod), nejde slash an numericke apod. Jenze multimedialni klavesy furt nejdou.
Takze zatim muzu mit bud funkcni mys nebo polofunkcni kbd, zatim jsem u klavesnice.
Evdev mam natvrdo v jadre, usbhid apod. taktez. Mam ve Fedore 4 zkompilovany Xorg 6.9 a dokompilovany evdev (odtud tusim - ted se zda byt down; nevim, jak nastavit kompilace, ten spec.file je hroznej, zadny configure apod.).
Najde se nekdo, kdo problematice X a vstupni zarizeni rozumi a bude chtit mi pomoci?
Tiskni
Sdílej: