Dlouholetý balíčkář KDE Jonathan Riddell končí. Jeho práci na KDE neon financovala firma Blue Systems, která ale končí (Clemens Tönnies, Jr., dědic jatek Tönnies Holding, ji už nebude sponzorovat), někteří vývojáři KDE se přesunuli k nově založené firmě Techpaladin. Pro Riddella se již nenašlo místo. Následovala debata o organizaci těchto firem, které zahraniční vývojáře nezaměstnávají, nýbrž najímají jako kontraktory (s příslušnými důsledky z pohledu pracovního práva).
V Amsterdamu probíhá Blender Conference 2025. Videozáznamy přednášek lze zhlédnout na YouTube. V úvodní keynote Ton Roosendaal oznámil, že k 1. lednu 2026 skončí jako chairman a CEO Blender Foundation. Tyto role převezme současný COO Blender Foundation Francesco Siddi.
The Document Foundation, organizace zastřešující projekt LibreOffice a další aktivity, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024.
Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Zdravím
Snažím se v mojem Dell Latitude CPi rozchodit zvukovku. lspci ji vidí jako:01:00.1 Multimedia audio controller: Neomagic Corporation NM2200 [MagicMedia 256AV Audio] (rev 12)
a já se snažím používat driver ALSY pod názvem snd-nm256.
Bohužel při načítání toho modulu v 80% případů zamrzne NB takovým způsobem, že pomůže jen pdržet vypínač. Na netu jsem našel pár diskuzí na tohle téma, vyzkoušel parametry reset_workaround=1
a podobne, ale nepomohlo to.
Modul z OSS pro tuhle kartu (nm256_audio) natáhnout jde. Někdo radil, že pomůže tenhle (OSS) modul natáhnout, pak ho unloadnout a nahrát ten ALSovej...nepomohlo. Při nahrávání snd-mn256 se to kousne.
Jisté naděje vkládám do parametru buffer_top
, protože na stránkách ALSY psali, že se to někdy nepovede autodetekovat a počítač zamrzne. Nicméně správná hodnota pro můj NB tam nebyla a já nevím, jak ji zjistit.
Povedlo se někomu úspěšně rozchodit tuhle odpornost ?
Z.H.
Module snd-nm256 ---------------- Module for NeoMagic NM256AV/ZX chips playback_bufsize - max playback frame size in kB (4-128kB) capture_bufsize - max capture frame size in kB (4-128kB) force_ac97 - 0 or 1 (disabled by default) buffer_top - specify buffer top address use_cache - 0 or 1 (disabled by default) vaio_hack - alias buffer_top=0x25a800 reset_workaround - enable AC97 RESET workaround for some laptops reset_workaround2 - enable extended AC97 RESET workaround for some other laptops This module supports one chip and autoprobe. The power-management is supported. Note: on some notebooks the buffer address cannot be detected automatically, or causes hang-up during initialization. In such a case, specify the buffer top address explicity via buffer_top option. For example, Sony F250: buffer_top=0x25a800 Sony F270: buffer_top=0x272800 The driver supports only ac97 codec. It's possible to force to initialize/use ac97 although it's not detected. In such a case, use force_ac97=1 option - but *NO* guarantee whether it works! Note: The NM256 chip can be linked internally with non-AC97 codecs. This driver supports only the AC97 codec, and won't work with machines with other (most likely CS423x or OPL3SAx) chips, even though the device is detected in lspci. In such a case, try other drivers, e.g. snd-cs4232 or snd-opl3sa2. Some has ISA-PnP but some doesn't have ISA PnP. You'll need to specify isapnp=0 and proper hardware parameters in the case without ISA PnP. Note: some laptops need a workaround for AC97 RESET. For the known hardware like Dell Latitude LS and Sony PCG-F305, this workaround is enabled automatically. For other laptops with a hard freeze, you can try reset_workaround=1 option. Note: Dell Latitude CSx laptops have another problem regarding AC97 RESET. On these laptops, reset_workaround2 option is turned on as default. This option is worth to try if the previous reset_workaround option doesn't help. Note: This driver is really crappy. It's a porting from the OSS driver, which is a result of black-magic reverse engineering. The detection of codec will fail if the driver is loaded *after* X-server as described above. You might be able to force to load the module, but it may result in hang-up. Hence, make sure that you load this module *before* X if you encounter this kind of problem.Zda sa ze vsetko sposobuje na tejto zvukovke lock.
Tohle znám...teda něco podobného (nebyl tam ten parametr reset_workaround2). Ale i když ho zadám, tak píše, že ho nezná a když dám reset_workaround_2, tak se kousne...
Z.H.
A nešlo by nějak přesvědčit Alsu, aby používala ten OSS driver ?
Z.H.
Bohužel...tohle už jsem taky zkoušel. On píše,že:
but offers also to autoprobe for Legacy ISA Cards , which did successfully install an CS4231 Sounddriver:
Jenže mě to to kartu v tom Legacy ISA režimu nenašlo. Navíc k ní nemám v BIOSu žádné volby...
Z.H.
Jo... nm256_audio..jede v pohodě.
Z.H.
Tiskni
Sdílej: