abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Treba rozbehat malu siet

    28.12.2005 16:29 memphis
    Treba rozbehat malu siet
    Přečteno: 219×
    Caute,
    doma si robim malu siet, aby som viac porozumel lnxu: dns,samba,dhcp..., vypada takto:
                      x.x.x.x = dyn. ip
    ----------    ppp0  ------------------
    |INTERNET|----------|MOJ KOMP/ ROUTER|
    ----------          ------------------
                                 |
                                 | eth0 = 192.168.2.1
                                 |
          ---------------------------------
          |                               |
    -------------                   -------------
    |192.168.2.3|                   |192.168.2.2|
    -------------                   -------------
    

    server: linux, stanice: win-xp
    problem
    Vsetko okrem internetu zo stanic mi ide, preto som asi zle zadal routy, takze dufam, ze mi helpnete, pretoze uz vobec neviem co tam mam napisat.. :-?
    Vopred thx

    Odpovědi

    28.12.2005 16:38 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Ak si zle zadal routy, tak ich zadaj lepsie ;-)
    Ak chces pomoc, napis KOMPLETNE co si ako nastavil ...
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    28.12.2005 16:44 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Inac podla toho nadpisu som cakal miesto a cas, kde sa mame v teplakoch stretnut ;-)
    Daj sem napr. z tych win vystup z "ipconfig /all" a z lin "cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward"
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    28.12.2005 16:44 memphis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    No vsak vsetko je fajn, aj ping zo stanic mi najde vsetko na nete, jediny problem je ze mojkomp zle posiela pakety, a tomu este moc nerozumiem, takze som dufal, ze na zaklade tej architektury mi tu niekto napise:
    route add 192.168.2.0 gw 192.168.2.1 - toto napise na serveri a na staniciach toto ...
    alebo nieco take...
    chcete vypis route tabuliek? trochu trpezlivosti..
    28.12.2005 17:03 memphis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    ten proc... mi samozrejme pise 1.
    ipconfig/all:
    Windows IP Configuration
        Host Name                     : petko
        Primary Dns Suffix            : ica.sk
        Node type                     : Unknown
        IP Routing Enabled            : No
        WINS Proxy enabled            : No
        Dns Suffix Search List        : ica.sk
                                        ica.sk
    
    Ethernet adapter Local Area Connection:
        Connection-specific Dns Suffix: ica.sk
        Description                   : blabla
        Physical address              : blabla
        Autoconfiguration Enabled     : yes
        IP Address                    : 192.168.2.2
        Subnet Mask                   : 255.255.255.0
        Default Gateway               : 192.168.2.1
        Dhcp Server                   : 192.168.2.1
        Dns Servers                   : 192.168.2.1
        Lease Obtained.....
    
    ========================================
    route print:
    Net Deset.            MASK             GATE          Interface    M
    0.0.0.0            255.255.255.255   192.168.2.1    192.168.2.2   1
    loopback
    192.168.2.0        255.255.255.0     192.168.2.2    192.168.2.2   20
    192.168.2.2        255.255.255.255   127.0.0.1      127.0.0.1     20
    192.168.2.255      255.255.255.255   192.168.2.2    192.168.2.2   20
    244.0.0.0          244.0.0.0         192.168.2.2    192.168.2.2   20
    255.255.255.255    255.255.255.255   192.168.2.2    192.168.2.2   1
    Default Gateway    192.168.2.1
    ===================================================
    Persistent routes: None
    
    -----------------------------to bol ten win server vam este napisem...
    28.12.2005 17:04 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Jen takovej napad - mate nahozenej NAT? iptables -t nat -A POSTROUTING -o interface_smerujici_ven -j MASQUERADE
    No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
    28.12.2005 17:14 memphis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    A co to je?
    28.12.2005 17:27 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Nemuzete posilat vnitrni IP adresy (192.168.0.0/16) do internetu (viz. http://www.iana.org) a je potreba je prelozit za nejakou Vam pridelenou vnejsi ip adresu. Ve Vasem konkretnim pripade to bude prikazem: "iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE", ktery zadate jako root na tom Linuxovem routeru. Pokud mate najake zkusenosti s widloidnim systemem tak tam se tato technika nazyva ponekud divne - "sdileni pripojeni k internetu", nebo tak nejak. Uz jsem widle dost dlouho nevidel, takze nevim presne.
    No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
    28.12.2005 17:29 memphis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    thx, aspon viem kde mam zacat... :-)
    28.12.2005 19:06 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    To je jedna moznost, dalsia je nahodit proxy server
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    28.12.2005 17:10 memphis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Destination     Gateway         Mask          Interface
    0.0.0.0       192.168.2.1   255.255.255.255   eth0
    192.168.2.0   10.6.6.6      255.255.255.255   ppp0
    192.168.2.0   192.168.2.1   255.255.255.255   eth0
    10.6.6.6      0.0.0.0       255.255.255.255   ppp0
    192.168.2.0   0.0.0.0       255.255.255.0     eth0
    127.0.0.0     0.0.0.0       255.0.0.0         lo
    0.0.0.0       10.6.6.6      0.0.0.0           ppp0
    
    --------------------- to je zo servera
    Dufam ze ste sa zasmiali dobre, ale dufam aj ze mi helpne niekto.. :-)
    28.12.2005 17:31 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Jeste bych dodal, ze je takovym dobrym zvykem nastavovat defaultni gw (pokud pro danou sit existuje) jako posledni IP z rozsahu (pred broadcastem). Samozrejme na funkcnost to nema vliv - brana muze byt teoreticky kdekoliv, ale pokud k takove siti pak nahodou pristoupi nejaky jiny admin, ulehcite mu tim praci, protoze nebude muset zkoumat co je kde nestandardne nastaveny.
    No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
    28.12.2005 18:27 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    Zdravim

    To bych netvrdil, naopak ja bych rekl ze dobrym zvykem je dat branu na zacatek rozsahu, presne jak to udelal tazatel.

    Kazdopadne branu nazacatek nebo nakonec, nikdy ne doprostred.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    28.12.2005 19:44 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Treba rozbehat malu siet
    To bych netvrdil, naopak ja bych rekl ze dobrym zvykem je dat branu na zacatek rozsahu, presne jak to udelal tazatel.

    Tak do třetice: zvykem je oboje, dobrým zvykem je dělat to pokaždé stejně. Osobně jsem si vybral první (tedy vlastně druhou) adresu, protože v "céčkovém" rozsahu ta jednička vypadá tak nějak estetičtěji než 254. Na druhou stranu, když se to hodí, klidně to vrazím někam doprostřed a výčitky svědomí z toho nemám. Když o tom tak uvažuji, třeba na své domácí síti mám z historických důvodů gateway 10.23.51.73 (prefix je 26).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.