Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ahoj! Mám takový problém, moc nechápu jak cedega funguje a na internetu toho v èe¹tinì moc není (asi kvùli tomu, ¾e to není freesoft). Nainstaloval jsem Cedegu z tgz balíèku a øekl bych, ¾e pøíkazem se spustí point2play, ale nejsem si jistý (na tom ale nezále¾í, co to je za gui). Akorát jediná aktivní ikonka je na mount cédéèka. Tak jsem si podíval do howto a bylo tam, ¾e se prvnì musí nainstalovat nìjaký cedega-engine. Tak ten tam asi nemám a ani nevím, kde ho mám vzít. Tì¾ko ho stáhnu z netu, kdy¾ nemám login a heslo na transgamingu.
Jak to dìlají lidi, co pou¾ívají CVS (ti také heslo nemají, ne?). Chtìl jsem si taky cedegu stáhnout z CVS, ale je tam toho tolik a já nevím, co pøesnì mám stáhnout. Navíc mi to házelo nìjaké chyby. Chtìl jsem cedegu vyzkou¹et, abych vìdìl jestli mi na tom pùjde mých pár her, ne¾ bych se rozhodl to koupit (ta cena je celkem smì¹ná, tak¾e kdyby to byl dobrý prográmek, proè je nepodpoøit?), ale nìjak se v tom neorientuju. Neporadil by mi nìkdo pls nìjak polopaticky?
Tiskni
Sdílej: