Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Ahojte!
Moja situácia: mám jeden veľký pomalý súborový systém (ďalej FS) s množstvom súborov. Aby som odľahčil FS, niektoré projekty s počťom súborov >10'000 mám umiestnené v jednom veľkom súbore na v ktorom je samostatný FS. Tento súbor pripájam pomocou loopback device (# mount súbor adresár -o loop
).
V nasledujúcom obrázku je môj disk. Legenda: |
- hranice disku a zároveň partície[]
- 'hlavný' FS
.
- súbor
()
- súbor uzatvárajúci FS
FS1 FS2 +------------------------------------+ |[. ..(.......) ...(.....) .... ... ]| +------------------------------------+
(Je známe, že rýchlosť FS sa znižuje s počtom súborov uložených na ňom. Takto skryjem tisícky súborov do jedného a zrýchlenie je badaťeľné, hlavne na mojom staručkom počítači.)
Problém: Z rôznych dôvodov nechcem mať všetky FS pripojené neustále, nechcem ich mať v /etc/fstab
a podobne. Vždy keď ich chcem pripojiť, musím sa prihlásiť ako root.
Otázka: Pravdepodobne nepoznám všetky spôsoby a nástroje na pripojovanie zariadení. S akými spôsobmi pripojovania zariadení ste sa stretli vy (viete o nejkom exotickom spôsobe)? Viete o nejakých trikoch s loopback device?
sudo
. Potom si dáš do ~/.bashrc
alias na sudo /bin/mount
.
Tiskni
Sdílej: