Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Ahojte!
Moja situácia: mám jeden veľký pomalý súborový systém (ďalej FS) s množstvom súborov. Aby som odľahčil FS, niektoré projekty s počťom súborov >10'000 mám umiestnené v jednom veľkom súbore na v ktorom je samostatný FS. Tento súbor pripájam pomocou loopback device (# mount súbor adresár -o loop
).
V nasledujúcom obrázku je môj disk. Legenda: |
- hranice disku a zároveň partície[]
- 'hlavný' FS
.
- súbor
()
- súbor uzatvárajúci FS
FS1 FS2 +------------------------------------+ |[. ..(.......) ...(.....) .... ... ]| +------------------------------------+
(Je známe, že rýchlosť FS sa znižuje s počtom súborov uložených na ňom. Takto skryjem tisícky súborov do jedného a zrýchlenie je badaťeľné, hlavne na mojom staručkom počítači.)
Problém: Z rôznych dôvodov nechcem mať všetky FS pripojené neustále, nechcem ich mať v /etc/fstab
a podobne. Vždy keď ich chcem pripojiť, musím sa prihlásiť ako root.
Otázka: Pravdepodobne nepoznám všetky spôsoby a nástroje na pripojovanie zariadení. S akými spôsobmi pripojovania zariadení ste sa stretli vy (viete o nejkom exotickom spôsobe)? Viete o nejakých trikoch s loopback device?
sudo
. Potom si dáš do ~/.bashrc
alias na sudo /bin/mount
.
Tiskni Sdílej: