Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
iptables -t DNAT -A PREROUTING -d ipadresarouteru -j DNAT --to 192.168.1.5
u parametru -d
je podle man iptables
mozne zadat i hostname ale je uvedeno ze to nedoporucuji pouzivat
vnitrniip.mojedomena.cz
se nejdříve dotáže jmenného serveru na IP adresu (ta bude pro oba případy stejná) a na tu teprve zašle svůj požadavek. Router/firewall tedy jen tezko schopen poznat, co presmerovat a co ne.
getaddrinfo()
nebo starší gethostbyname()
) tzv. resolveru na jeho adresu. Ve veškeré komunikaci od transportní vrstvy níže už se pak nikde doménové jméno nevyskytuje, takže není v principu možné zjistit, jaké jméno bylo použito. Jediná šance, jak rozlišit virtuální server podle jména, je v případě, že tato informace bude předána v rámci protokolu aplikační vrstvy. To umožňuje např. HTTP/1.1 nebo svým způsobem i SMTP, ale obecně nic takového neexistuje a většina protokolů aplikační vrstvy podobnou možnost nenabízí.
Tiskni
Sdílej: