Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
.bash_logout
a zapsal do něj příkazy - nic se ale po odhlášení nestane.
Pokud zkusím přidat příkaz do souborů (.profile
nebo .bashrc
), které jsou určeny k definici činností po přihlášení, tak to funguje.
Tušíte někdo, kde by mohl být problém, nebo jak jinak zajistit vykonání příkazu při odhlášení uživatele?
Předem díky.
P.S.: neposílejte, prosím, tentýž dotaz do více fór současně. Pokud se jedná o fóra s podobnou tématikou, obvykle je čtou přibližně stejní lidé.
Právě jsem to zkoušel a funguje to bez problémů. Musí se jednat ale o tzv. login shell - viz např. manuálová stránka.No jo, máte pravdu - pokud jdu přes login shell, tak to opravdu funguje.
Kam ale zapsat příkaz, aby se provedl, pokud se uživatel odhlásí z KDE, nebo rovnou z KDE restartuje/vypne PC?
P.S.: neposílejte, prosím, tentýž dotaz do více fór současně. Pokud se jedná o fóra s podobnou tématikou, obvykle je čtou přibližně stejní lidé.Už to nikdy neudělám.
Vytvořil jsem adresář ~/.kde/shutdown
a do něj jsem nakopíroval skript, který se má spustit.
~/.bash_logout
by se totiž skript při odlogování spouštěl tolikrát, kolik bylo otevřených shellů. Což by podle okolností mohlo být třeba dvacetkrát - nebo také ani jednou. A samozřejmě by se mnohdy spustil, aniž by uživatel ukončoval KDE.
Pokud to takto funguje (nevím, zatím jsem to nepotřeboval), je to i vhodnější řešení. Při řešení přes ~/.bash_logout
by se totiž skript při odlogování spouštěl tolikrát, kolik bylo otevřených shellů. Což by podle okolností mohlo být třeba dvacetkrát - nebo také ani jednou. A samozřejmě by se mnohdy spustil, aniž by uživatel ukončoval KDE.
Dnes podruhé už máte pravdu
Tiskni
Sdílej: