Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím.
NB Dell Latitude CPi A, snažím se rozchodit klávesy na regulaci hlasitosti. Zesilování je na Fn+PageUp, zeslabování Fn+PageDown a mute Fn+End.
Našel jsem tady pár diskuzí a dokonce FAQ na tohle téma, ale všechno začínalo zjišťováním kódu klávesy, buď pomocí xev, nebo showkey -s. Při stisku těchto kláves se ale neobjeví nic ani v jendom z těch prográmků.
Nic není ani v DMESGu a v /var/log/acpid.
Netušíte, co s tím ?
Z.H.
event=hotkey ATKD .* action=/etc/acpi/actions/hotkey.sh %e/etc/acpi/actions/hotkey.sh
#!/bin/bash case "$3" in # Mute button 00000032) amixer sset Front,0 toggle amixer sset Surround,0 toggle amixer sset Center,0 toggle amixer sset LFE,0 toggle ;; # Volume up button 00000030) amixer sset PCM,0 15+ ;; # Volume down button 00000031) amixer sset PCM,0 15- ;; # powersave button 0000005c) /usr/local/bin/powersavetoggle ;; *) logger "ACPI hotkey $3 is not defined" ;; esac
No to sem si taky myslel. Ale ve /var/log/acpid není o stisku těch kláves ani písmenko. Přitom pokud připojím/odpojím zdroj, nebo zavřu/otevřu NB, tak to tam je. Stejne jako klávesa 'Suspend' (Fn+Esc) a 'Power'. Jenom ty potvory na hlasitost nic...
Z.H.
To me taky napadlo, ale nepovedlo se mi najit nejakou zminku o takovych modulech a ani pri kompilaci jadra jsem na nic v make menuconfig nenarazil...
Z.H.
Můžete mi prosím trochu upřesnit jak ?
Zkoušel jsem o tom něco hledat a objevil jsem jenom to, že musím mít driver nvram, který jsem zkompiloval a modprobnul. Pak jsem se snažil číst ze zařízení: cat /dev/nvram, ale byla to jen změť znaků...
Z.H.
watch --differences=cumulative -n 0 xxd /dev/nvram
A potom pozorovat, jak se projevuje mackani tlacitek. Ja takhle upravoval program tpb, aby fungoval na mem notebooku.
xxd nemám. Dělal jsem to takto:
cat /dev/nvram > nvr1
Ted jsem stiskl "MUTE".
cat /dev/nvram > nvr2
diff nvr1 nvr2
Poslední příkaz nic nevypsal. Znamená to, že ty tlačítka do nvram nezapisují, nebo jsem udělal někde chybu ?
Z.H.
Tiskni
Sdílej: