Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Potrebuji presunout vsechny uzivatele z jednoho pocitace na druhy (novy). Potrebuji tedy nejak exportovat vse z passwd souboru do noveho passwd na druhem pocitaci.
Do ted jsem to delal ruco. vipw
oznacit radek, kopirovat a vlozit do noveho passwd
S tim souvisi druha podotazka. Ve vim muzu otevrit jiny soubor prikazem :split newfile
. Pak vidim dva soubory pod sebou v jednom okne. Muzu take tak nejak otevrit a editovat dva soubory passwd?
Jeste bych upresnil, ze ne vsechny uzivatele z passwd, ale jen nektere, ty ktere chci.
#!/bin/bash for a in login1 login2 login3; do cat /etc/passwd | grep $a >> passwd2; done;
su
mělo by to jet, pak budeš mít přístup do /etc/passwd
.
Líbí se mi tvoje přezdívka.
samozrejme ze skupiny take presouvam ruco.
Prave me zajimalo jak takovy proces automatizovat? Mela by byt nejaka cesta jak prevest ci pridat nove uzivatele z PC1 na PC2 tak aby se zachovala jejich hesla.
Domovske adresare kopiruju c pak menim prava, ale ted me napada, ze to muzu kopirovat rovnou s pravy.
vim
u nebo v mcedit
u, klidně i v něčem jiném.
Vypsání jednotlivých uživatelů lze provést třeba takto:
egrep "^root:|^bin:|^sshd:" /etc/passwd
Tiskni
Sdílej: