Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Mám Linuxové stanice, které využívají LDAP údaje uložené v AD na MS Windows 2003 serverech ( tak, jak jsem to popsal ve v tomto seriálu). Z LDAP jsou údaje získávány přes nss_ldap a pam_ldap (dále LDAP klient). V /etc/ldap.conf je nastavena položka host 10.0.8.80
, která určuje, který ldap server má být dotazován. Doménové kontrolery (DC) máme ve firmě tři a z toho jeden byl před několika dny připojen na vzdálené pobočce připojené po lince 256kbps (PDC zůstal v sídle firmy).
Analýzou síťové komunikace jsem zjistil, že na začátku komunikace si LDAP klient zjistí s pomocí DNS všechny ldap servery a ldap dotazy pak směřuje na jeden nebo dva z nich zcela nezávisle na výše uvedeném host 10.0.8.80
v /etc/ldap.conf. V okamžiku, kdy se rozhodne pro dotaz na server na pobočce, nastávají problémy s odezvou. Netuším, jaký mechanismus rozhoduje o tom, který server bude dotazován (SUSE 9.2 se rozhoduje pro jiné servery než SUSE 10.0).
Nevíte někdo, jak přinutit Linux, aby se dotazoval mnou určeného LDAP serveru a nekontaktoval servery zjištěné přes DNS? Uvítám i jakékoliv jiné řešení.
Tiskni
Sdílej: