Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den!
Potreboval by som poradit zo zapnutim DMA na disku neako sa mi to nedari. Robim to ako root. v jadre mam zakompilovanu podporu pre dosku s cipom ATI. lspci mi vypise nieco taketo 0000:00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc: Unknown device 5a33 (rev 01) 0000:00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc: Unknown device 5a3f 0000:00:19.0 PCI bridge: ALi Corporation M5249 HTT to PCI Bridge No a ked sa snazim zapnut DMA prikazom hdparm -d1 /dev/hda alebo hdparm -d1 -Xudma2 /dev/hda vypise mi to nieco taketo /dev/hda: setting using_dma to 1 (on) HDIO_SET_DMA failed: Operation not permitted using_dma = 0 (off) Dakujem za pomocA neni něco vidět v dmesg? Třeva mu něco vadí, něco jako otevřené soubory - je jisté, že za to mohou jen práva, jak by se to dalo přeložit?
Je možný, že v nějaký live distribuci by se to chovalo jinak? Bylo by to jinou verzi všeho? Je to pro vás cesta jak to řešit? Čili "jen rebootnout, skouknout a mám jasno - šlo by to?
Podporu pro řadič? To by to snad vůbec nebootovalo? Spíš to má nějak divě zkompilované? (ale udma se snad nechává standardně zaplé na max?)
lspci ti vypíše, co máš za železo, řadič má běhat přes pci - zde hledej.
Aha, tím tento thread začal. Hm ... tak to nevim, když mam nějaký železo, tak mi ho linux najde dobře (krom tv karty - a i u tý snad mi ovladače najde)
Hledat jste na webu zkoušel? Až budu mít čas, tak se zkusim taky podívat.
libata.atapi_enabled=1
(ale asi se musí odebrat nebo zkompilovat jako modul podpora IDE)
Teď už mi sdparm na vypalovačku funguje. hdparm sice ne, ale pokud se pokusím nastavit DMA, hlásí DMA zapnuté. Zatím jsem spokojený, uvidíme, jak to bude vypalovat
Tiskni
Sdílej: