Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
/dev
, /var
, /tmp
? Četl jsem nějaký HOWTO z roku 1999, kde jádro 2.2 bylo horkou novinkou a tam se zmiňovali o devfs. Předpokládám, že dnes se to řeší právě tím. Pak údajně (celkem logicky) do /var a /tmp musí být možnost zápisu, tak se chci zeptat, jestli to musí být v ramdisku nebo to lze taky přes NFS? Jestli to přes NFS jde, tak musí být pro každou stanici připravenej adresář zvlášť a nebo jeden? Jde mi o to, aby si pak něco nepřepisovali.
/home/uzivatel
? Musí se zase od někud připojovat (třeba v Solaris učebně to máme tak, že v /home člověk vidí jen ty domovský adresáře těch, kteří jsou přihlášní) nebo v /home můžou mít všichni svůj domovskej adresář rovnou?
/etc/passwd
a /etc/shadow
?
Díky! Jen otázka ještě, když bude na serveru /opt/moje_diskless_stanice
, lze to nějak co nejvíc ztotožnit s /
rootem serveru? Jde o to, aby člověk nainstaloval aplikace a měli je všichni. Takže třeba symlinky na /usr
, konfiguraci programů /etc
atp., ale zároveň je jasný, že stanice musej mít např. svůj vlastní fstab
.
Defakto bych potřeboval (a asi se to i tak řeší), že ze sítě nabootuje Linux, ale výzva login:
nebude pro localhost, ale pro autentizaci na server (třeba jako SSH)… U grafiky a např. KDM asi obdobně.
Možná mám trošku zmatky v bezdiskové stanici (ta si připojí /
ze serveru), ale všechno si počítá sama a tenkým klientem, který si taky připojí root ze serveru, ale na monitor zobrazuje jen výstup z aplikace - je to tak?
/home
budou všechny domovské adresáře všech, co budou mít účet, ale každej (logicky) bude mít po přihlášení přístupnej jen ten svůj.
passwd
a shadow
(a podobných) šel řešit jen vysymlinkováním, bohatě by stačilo.
chmod go-rx /home/*
4. Hlavně aby ty soubory měly stejný obsah, jak toho docílíš, je jedno :)
Já sám jsem si s bootováním přes síť a NFS hrál pár dní jen tak ze zvědavosti, takže toho zas tolik nevím (kromě toho, že to funguje a zhruba jak). Ještě bych dodal, že Murphyho zákony fungují a je dobré očekávat, že to hned napoprvé nevyjde na 100% /
se všemi aplikacemi a toť vše.
/
, ten obsahuje něco, čím se lze spojit k serveru (telnet, ssh), přihlásí se (k serveru) a klient vidí jen výstup z aplikací.
X -query <IP adresa serveru>
. Nastavení XDMCP v GDM je snadné. Telnet a SSH není potřeba (leda že by se šifrovalo přes SSH tunel).
Tiskni
Sdílej: