Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
/dev
, /var
, /tmp
? Četl jsem nějaký HOWTO z roku 1999, kde jádro 2.2 bylo horkou novinkou a tam se zmiňovali o devfs. Předpokládám, že dnes se to řeší právě tím. Pak údajně (celkem logicky) do /var a /tmp musí být možnost zápisu, tak se chci zeptat, jestli to musí být v ramdisku nebo to lze taky přes NFS? Jestli to přes NFS jde, tak musí být pro každou stanici připravenej adresář zvlášť a nebo jeden? Jde mi o to, aby si pak něco nepřepisovali.
/home/uzivatel
? Musí se zase od někud připojovat (třeba v Solaris učebně to máme tak, že v /home člověk vidí jen ty domovský adresáře těch, kteří jsou přihlášní) nebo v /home můžou mít všichni svůj domovskej adresář rovnou?
/etc/passwd
a /etc/shadow
?
Díky! Jen otázka ještě, když bude na serveru /opt/moje_diskless_stanice
, lze to nějak co nejvíc ztotožnit s /
rootem serveru? Jde o to, aby člověk nainstaloval aplikace a měli je všichni. Takže třeba symlinky na /usr
, konfiguraci programů /etc
atp., ale zároveň je jasný, že stanice musej mít např. svůj vlastní fstab
.
Defakto bych potřeboval (a asi se to i tak řeší), že ze sítě nabootuje Linux, ale výzva login:
nebude pro localhost, ale pro autentizaci na server (třeba jako SSH)… U grafiky a např. KDM asi obdobně.
Možná mám trošku zmatky v bezdiskové stanici (ta si připojí /
ze serveru), ale všechno si počítá sama a tenkým klientem, který si taky připojí root ze serveru, ale na monitor zobrazuje jen výstup z aplikace - je to tak?
/home
budou všechny domovské adresáře všech, co budou mít účet, ale každej (logicky) bude mít po přihlášení přístupnej jen ten svůj.
passwd
a shadow
(a podobných) šel řešit jen vysymlinkováním, bohatě by stačilo.
chmod go-rx /home/*
4. Hlavně aby ty soubory měly stejný obsah, jak toho docílíš, je jedno :)
Já sám jsem si s bootováním přes síť a NFS hrál pár dní jen tak ze zvědavosti, takže toho zas tolik nevím (kromě toho, že to funguje a zhruba jak). Ještě bych dodal, že Murphyho zákony fungují a je dobré očekávat, že to hned napoprvé nevyjde na 100% /
se všemi aplikacemi a toť vše.
/
, ten obsahuje něco, čím se lze spojit k serveru (telnet, ssh), přihlásí se (k serveru) a klient vidí jen výstup z aplikací.
X -query <IP adresa serveru>
. Nastavení XDMCP v GDM je snadné. Telnet a SSH není potřeba (leda že by se šifrovalo přes SSH tunel).
Tiskni
Sdílej: