Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
To je jen do FF?
(/usr/bin/mplayer)
nebo ke xine (/usr/bin/xine)
V bloku oznacenem Type najdes typy programu tzn. program, ktery chce prohlizec pro prehravani (Realplayer, WinMP QuickTime) a my mu tam podstrcime linuxovy prehravac. Durazne upozornuju, ze je potreba mit win
32 kodeky jak pro mplayer, tak pro xine, jinak to moc nepojede. Tzn, pokud mate balicky z distrobuce, pak hledejte neco jako mplayer-w32codecs, nebo mplayer-codecs-win32. Podobne pro Xine. Nejjistejsi je prelozit si treba mplayer sam, a pred prekladem nakopirovat win32 kodeky (stahle ze strany www.mplayerhq.hu) do /usr/lib/win32/
Pri vlastnim prekladu pak bude mplayer zrejme na ceste /usr/local/bin/mplayer
http://membres.lycos.fr/sethnakht/
a tam najit obrazecek otevrene bednicky se zelenou sipeckou u ktere je celkem jasny napis Install Now. Na ten napis klikneme, plugin nainstalujeme a vyse popsanym zpusobem nastavime.
Doporucuju se seznamit s mplayerem. Podam podrobny postup i kdyz je mimo tema:
1. Primarne je mplayer urcen pro textovy radek (kozoli, terminal, prikazovy radek). Otevreme tedy konzoli, neboli terminal, neboli prikazovy radek (takove to cerne okno) a tam po napsani slova mplayer
naskoci par informaci.
2. Presuneme se do adresare kde mame film pomoci prikazu cd , napr cd /mnt/windows/filmy/
3. Napiseme do text. radku mplayer nazev_filmu.avi
4. Naucime se ovladat mplayer pomoci sipek Esc, mezerniku a klavesy f
5. Sezeneme ceskou dokumentaci k mplayeru z http://www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML-single/cs/MPlayer.html
6. Dokumentaci precteme pokud mozno celou, muzeme i nekolikrat mc
) v Midnightu najdeme adresar a soubor s filmem, kurzorem podsvitime film, napiseme mplayer a pak zmackneme Alt+Enter a nazev filmu se nam doplni dole do prikazoveho rakdu a pak znova Enter.
9. Sledujeme film a radosti vyskame
10. Umime-li ovladat mplayer a mame-li ho nastaveny v MediaPlayerConnectivity prehravame i streamy z Webu. Ovsem pozor na kodeky !!!
Ufff....
Neboj zvladnes to, chce to cas....pak to jde uplne samo... a dela to cloveku radost, jak to pekne chodi....
http://www.root.cz/clanky/mplayer-a-mencoder-instalace/
At se ti dal dobre dari na linuxu, ktery ma svoje zvlastni kouzlo
Tiskni
Sdílej: