Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Konečně jsem si troufnul na Gentoo (stage3) – instalace z cd+net - konečně vím že nic nevím
mám miláčka CPU AMD Athlon 2600 a spoustu otázek a nejasností
stáhl jsem si návod ze stránek Gentoo a postupoval přesně podle něj, vše probíhalo (myslím čtvrtý pokus) podle mých představ a chybělo pouze nastavení zavaděče -používám GRUB
zadal jsem EMERGE GRUB a zobrazila se hláška o tom, že nesouhlasí verze a ta, kterou chci nainstalovat, nebyla testována (dle dokumentace PORTAGE)
Protože jsem neměl funkční Linux a přístup k netu, kontroloval jsem rozdíly podle dokumentace k instalaci a podivil jsem se nad tímto :
“FDISK“ – “P“ – podle výpisu v dokumentaci byla u bootovacího HDA1 oddílu značka “*“= to je v pořádku, ale i “+“ a já měl značku “+“ u SWAPU HDA2 – Co to plusko znamená? Jak a kde se to mění?
mám docela hokej v architekturách – AMD = i686; USE=nechal jsem defaultní nastavení (možná špatné). Jaké je USE pro mého miláčka?
díky za pomoc v neznalosti
CFLAGS="-march=athlon64 -O3 -pipe -fomit-frame-pointer" chost by mal teda vyzerat takto (nemenit!!) CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
CFLAGS="-march=athlon-xp -O3 -maccumulate-outgoing-args -ftracer -pipe -msse2 -fPIC" chost bude pri 32bit systeme vyzerat takto CHOST="i686-pc-linux-gnu"ak si vsak prehodis GCCcko(kompiler) na vyssiu verziu ako 3.4.x vratane tak mozes pouzit taketo
CFLAGS="-march=athlon64 -O3 -pipe -ffast-math"dufam ze som pomohol :)
těsně vedle, ale díky
1) samozřejmě jsem se chtěl zeptat na CFLAGS a ne na USE
v návodu je CFLAGS="-march=athlon XP" (nějak tak, teď to nemám před sebou) a já nemám XP, ale obyčejný athlon 2600+/32bit. Netroufl jsem si nic měnit - když jsem si v nanu otevřel seznam všech možností, nevěděl jsem jakou mám a tak jsem nechal to, co tam bylo.
Pokud nenajdu nic bližšího, skusím variantu XP
2) ohledně zavaděče - má CFLAGS návaznost na instalaci GRUBU do samostatného BOOT sektoru na HDA1 - 32M?
Je to pro mně spousta nových pojmů - vím co dělám, ale nevím co tam vložit = malý detail
po zadání EMERGE GRUB to vypíše - všechny možné verze grubu a k nim masked by *keyword, nebo missing keyword. Podle dokumentace PORTAGE je to chyba kód 21.
Takže vím, že aplikace ještě nebyla na mojí architektuře testována, nebo že nepracuje pod mojí architekturou!! To je ale všechno, co vím - docela málo.
architektura AMD Athlon XP
USE="-gtk -gnome kde dvd dvb dv alsa cdr"
CFLAGS="-march=athlon-xp -pipe -O2"
MAKEOPTS="-j2"
stage3-athlon-xp-2005.1-r1
použil jsem genkernel (automat) - nevím co ještě napsat
echo "sys-boot/grub ~x86" >> /etc/portage/package.keyword
pokud jsou maskovane jen *keyword nebo keyword missing tak by se meli dat odmaskovat v /usr/portage/profiles/package.mask ale do toho bych ja osobne nesel hned pri instalacipokud jsou maskovane jen *keyword nebo keyword missing tak by se meli dat odmaskovat v /usr/portage/profiles/package.mask
Chyba je určitě na mé straně.
Protože si vedu záznam co jsem kde vložil - našel jsem tam chybu ve výchozím profilu. To, že je to chyba si zatím jenom myslím.
ln -snf /usr/portage/profiles/default-linux/ppc/2005.1/ppc /etc/make.profile
V návodu Gentoo (který je super a psaný pro blbce jako jsem já) - je pár míst, kde jsou zkratky a nejsou k nim vysvětlivky. Třeba tohle PPC - už si budu do smrti pamatovat, co to je. Jdu instalovat a jestli se to povede, podám zprávu na Gentoo, aby tam pro další LAMY přidali pár vysvětlivek.
S tímhle mám v linuxu věčné problémy. Věty typu : zadejte HUG pro ITV, aby RZL správně fungovalo s OGD a GHLH mne stále dojímají. Téhle větě nebude rozumět ani ten NEJGURU
Tak hlásím výsledky :
Bylo to tím PPCéčkem - GRUB je nainstalován, chybí už jen maličkost a to aby byl funkční. Jdu studovat možnosti a systém opravy GRUBu
HDA1-32M-BOOT; HDA2-1024M-SWAP; HDA3-ext3-zbytek
po startu GRUBU se zobrazí černá obrazovka, pak to napíše device not found, pak se objeví pruhy přes celou obrazovku a hodně špatně čitelné texty = něco s grafikou
Tohle je moje konfigurace GRUBU
, jestli tam někdo vidí nějakou blbinku - dejte prosím vědět :default 0
timeout 20
splashimage=(hd0,0) /boot/grub/splash.xpm.gz
title=Gentoo Linux 2.6.15-r1
root (hd0,0)
kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.15-gentoo-r1 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hda3 udev
initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.15-gentoo-r1
já se jdu podívat na debatu v sekci GRUB, možná tam něco najdu
Po zapnutí počítače to vypadá takto :
booting Gentoo-2.6.15-r1
root (hd0,0)
filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
Error 15 : file not found
nerozumím tomu root-dev-ram
Pomozte prosím Gentooáci - už jsem blízko, už jsem skoro u Vás (nemyslím vědomostně)
Error 15 : file not found
Takže další pokus (myslím číslo 8, nebo 9) s Gentoo-2006.0 a ruční nastavení (bez Genkernelu) skončil úplně stejně. Něco dělám zásadně špatně.
Potřeboval bych nějaký nástroj na ověření jednotlivých kroků. NANEM kontroluju konfiguráky (tady musím uvést, že nevím jestli jsou funkční, ale vždy jsou podle mojich představ a LAMácké logiky), jak ale provést kontrolu třeba instalace GRUBU, jádra? kontrolu připojení oddílů? kontrolu nastavení kernelu? atd. Na to (neříkám všechno) nástroje nejsou a pozná se to až po restartu. Zatím používám CD /... a dir. Tím ale zjistím, že tam něco je, ne že je to v pořádku!!!
V návodu se píše (ohledně GRUBU), že stisknutím TABulátoru se doplňují možnosti. Mám verzi 0.96 a nedoplňuje se nic. Chyba bude určitě v GRUBU (ne v něm ale mojí instalaci), nebo v nastavení HDA1 (bootovacího oddílu)
Ale kde ??????? bude to nějaká důležitá blbost!!
Funguje fórum na www.Gentoo v češtině? Angličtina není zrovna můj kamarád a tady těch Genťáků zrovna moc není. Četl jsem sice, že ano, ale nic českého tam neviděl
grub
a zadani ro
tab se doplni na root
dam mezeru a (
tab - vypise seznam disku - vyberu nejaky - tab - vypise seznam oddilu - vyberu nejaky a enter. Dale zadam setu
tab a podobne jako pro prikaz root. Pokud po zadani entru to nevypise zadne kriticke chyby, je uspesne grub nainstalovan do prislusneho oddilu na disku, nebo MBR.
Kernel : Po uspesnem zkompilovani se musi urcite soubory prekopirovat a upravit grub. Vse je zase podrobne popsano v navodu. Jestli byl kernel spravne nastaven, to se pozna po rebootu a uspesnem/neuspesnem najeti systemu - velmi zjednodusene receno.
Kontrola pripojeni oddilu? to Pavel1 - vážím si Tvojí pomoci a Tebe obzvlášť, protože jsi nabídnul pomoc ještě větší než návody a odkazy. S tím modemem jsem to podělal, protože ležel zabalený v práci připravený na odeslání a ..... (nebudu se dlouze omlouvat - prostě jsem to zdupal). Chyba je každopádně napravena. Teď nemám doma počítač, ale krabici, co umí krásně FILE NOT FOUND - vydrž chvilku, napravím i slib o blogu (TELECOM)a asi bude i samostatný o FILE NOT FOUND
Ohledně GRUBu - ten TABulátor u mně nefunguje, stejně jako celý GRUB!
Návodů a knih mám doma plný stůl, AN, CZ - Po půl roce v SUSE jsem se naučil dobře klikat, potřebuju Gentoo, abych se toho zlozvyku zbavil.
Pockej, pockej ... Ted Ti nerozumim, nevim co Ti tedy presne nejde. Ten tabelator, jak sem psal, funguje ve spustenem grubu. Mas tedy grub emergnuty (nainstalovany v PC)? DopadloOhledně GRUBu - ten TABulátor u mně nefunguje, stejně jako celý GRUB!
emerge grub
OK? To zjistis treba takto (R=OK) :
# emerge -vp grub [ebuild R ] sys-boot/grub-0.96-r2 -custom-cflags -netboot -static 0 kBPokud tedy je nainstaleny, musis ho pustit (zadas
grub
) a pak postupujes, jak sem psal vyse.
Včera jsem usnul, takže není nic nového. Alespoň jsem dohnal spánkový deficit předešlých nocí.
Ohledně GRUBU - postup byl podle návodu. EMERGE GRUB = OK. Nanem otevřít konfigurák a napsat vše, co je uvedeno výše (viz. konfigurace). GRUB-INSTALL (tady se musím přiznat, že se mi nelíbil výpis na obrazovce. Napsalo mi to asi šest divných skoro stejných řádků. Přesné znění nemám u sebe, ale bylo tam vždy "..... Er .... 1/0 ... OK") Po restartu se objeví v menu GENTOO-2005.... (podle toho, co jsem dal do konfiguráku /BOOT/GRUB/GRUB.CONF), ale to už blbne grafika a hlásí FILE NOT FOUND
Do shelu se dostanu (sice mám přes obrazovku pruhy, ale funguje normálně).
Tím to ale končí TAB nefunguje, opravovat a bootovat se tam dá - výsledek je ale vždy FILE NOT FOUND
Včera jsem chtěl projít znovu v návodu vše, co se týká BOOTu a GRUBu. ROM asi ví, jak si pomoct LIVE verzí, ale ještě nevím jak je daleko.
Jesli Te dobre chapu, tak podle toho co pises, tak to vypada, ze grub mas nainstalenej OK a je funkcni, protoze jinak bys nevidel zadny menu v grubu a vubec bys nenajel dale. Ja myslel, ze Ti TAB nefunguje v grubu (ja nepouzivam grub-instal, pouze primo grub, v kterem TAB funguje). To, co Ti psalo v grub-install je asi v poradku (byva u toho napsano, ze to neni kriticke).Po restartu se objeví v menu GENTOO-2005.... (podle toho, co jsem dal do konfiguráku /BOOT/GRUB/GRUB.CONF)
Do shelu se dostanu (sice mám přes obrazovku pruhy, ale funguje normálně).
Nejdřív provedu toto : "Zakomentuj riadok so splashimage (zda sa mi, ze mas medzeru, kde nema byt). Pokial ti robi grafika divne veci, tak nie je dobre do toho este cpat obrazky." , ať něco vidím
Do systému se dostanu, ale obávám se že s mýma znalostma příkazové řádky mi to k ničemu nebude Umím jenom opravdové základy. GENTOO je pro mně tvrdý ořech, ale sekyra to spraví. Je to vlastně i jeden z důvodů, proč se snažím o Gentoo.
Teď mám ale pocit, že se točím pořád dokola, všechno mám dobře a přitom to nefunguje. Je na čase změnit přístup k celému procesu instalace. Sakra to je inteligentní věta - vůbec nevím co to znamená
" prihlasit do konzoli (1 az 6)" - konzole 1 az 6 slyším poprvé (nevím co tím přesně myslíš) - konzole ANO; jako ROOT taky ANO
No, gentoo bez příkazové řádky, to snad ani nejde. Tu budeš potřebovat určitě (asi víc, než v jiných distrech).Do systému se dostanu, ale obávám se že s mýma znalostma příkazové řádky mi to k ničemu nebude
Myslel jsem, jen jestli se Ti podaří přihlásit do normální textové konzole v normálním režimu (ne do "nouzového" ro režimu). Určitě víš, konzolí máš více (obvykle 1-6) - mezi nimi přepínáš alt F1 - F6 (alt šipka vlevo/vpravo)."konzole 1 az 6 slyším poprvé (nevím co tím přesně myslíš) - konzole ANO; jako ROOT taky ANO
Bude to něco jako léčba šokem. V příkazové řádce něco málo umím, zbytek dostuduju časem. Učím se rychle. V SUSE jsem ji musel taky občas použít. Vlastně se na to těším. Čekal jsem jenom na ten slavný internet, aby byla nějaká podpora (manuály, dokumentace, softík) a vybíral distro, které mně v žádném směru nebude omezovat. GENTOO je ta správná/složitá; kvalitní/zatím nefunkční volba. Problémy jsem určitě čekal, ale spíš až po instalaci (proč nejede to a ono).
Do systému se dostanu, ale obávám se že s mýma znalostma příkazové řádky mi to k ničemu nebudeOpravdu se do systemu dostanes? Podle toho co popisujes, tak te ani nezacne bootovat jadro. Takze si jeste jednou poradne precti co ti radi Cubic a nize i Pmx. Tvuj problem nema s Gentoo nejspis nic spolecneho, to se pak nedivim, ze se ty a tobe podobni divaji na Gentooisty jako na kdovi jake machry. A nesvadej svou neschopnost na distra jako SuSE apod. Ony za to nemouhou, to je jen tvym pristupem k nim. Jen si neumis radne nastavit GRUB, popr. jadro. Takze zacni tim, ze si poradne zkontrolujes kde o vlastne mas, jinak ti tu asi tezko nekdo neco poradi...Umím jenom opravdové základy. GENTOO je pro mně tvrdý ořech, ale sekyra to spraví. Je to vlastně i jeden z důvodů, proč se snažím o Gentoo.
Nezbývá mi neš s tebou souhlasit. Pokud jde o SUSE, tak na něj nedám dopustit. Na Genťáky se dívám jako na lidi, co mají svůj systém plně pod kontrolou a to je machrovina, ale ne jako na machry.
Protože nemám žádné nové konkrétní informace, tak bych měl tuhle debatu opravdu přerušit, nebo jít někam na pokec, nebo nejlíp vzhledem k tomu, že jsem v práci, tak pracovat!!
Takže - zatím
Konfiguraci GRUB.CONF mám přesně podle návodu
Poprvé jsem použil GENKERNEL a konfigurace je vypsaná někde nahoře. Bylo to ještě GENTOO 2005.R1
Naposledy to byla verze 2006 a bez GENKERNELU, takže konfig je pro ruční nastavení zase přesně podle návodu, jenom jiná verze
root (hd0,0)
a kernel /boot/...
, takže fakt máš kernel (a initramfs-...) na tom malým 32MB oddíle (jak říkáš) v adresáři boot? (Vycházím z toho file not found.)
A tučně zase psát nemusíš, my vidíme.
po zadání EMERGE GRUB to vypíše - všechny možné verze grubu a k nim masked by *keyword, nebo missing keyword. Podle dokumentace PORTAGE je to chyba kód 21.
Takže vím, že aplikace ještě nebyla na mojí architektuře testována, nebo že nepracuje pod mojí architekturou!! To je ale všechno, co vím - docela málo.
architektura AMD Athlon XP
USE="-gtk -gnome kde dvd dvb dv alsa cdr"
CFLAGS="-march=athlon-xp -pipe -O2"
MAKEOPTS="-j2"
stage3-athlon-xp-2005.1-r1
použil jsem genkernel (automat) - nevím co ještě napsat
No - tak se mi to povedlo!!! Udělal jsem všechno znova, instalačky a celý postup byl stejný jako "loni". Jádro jsem konfiguroval ručně. Nevím, co jsem předtím dělal špatně - stejný postup s jiným výsledkem.
Ten GRUB jsem neinstaloval, ale použil zatím místo "grub-install" jenom "grub" - jak to dělá Pavel1 (tabulátor tam funguje). Po každém spuštění to musím znova vypsat, aby nabootoval (nevím jak uložit nastavení, ale to už si někde najdu). Důležité je, že to fakt funguje
Gentoo je určitě nejsložitější distro, které jsem poznal. Má ale svoje kouzlo a já z něho dobrý pocit. Věřím, že se časem skamarádíme
Chybí mi tady zpětná informace, co jsem vlastně dělal špatně - já to ale nevím. Musela to být ptákovina
grub> root (hd0,0) (Specify where your /boot partition resides) grub> setup (hd0) (Install GRUB in the MBR) grub> quit (Exit the GRUB shell)
Vždycky po restartu musím zadat root, kernel a boot, pak se spustí počítač, potom ještě musím zadat CD / abych byl tam, kde chci. Bude to asi chtít jenom uložit do konfiguráku nastavení a je hotovo. Dokumentaci ke grubu mám staženou, ale teď řeším důležitější problém - nefunguje síť. Ten grub mně teď netrápí protože si s tím poradím (doufám hravě). Ohledně té sítě - chybí mi tam dva moduly (jména sice vím, ale nemám je u sebe). Návod na zprovoznění sítě začíná slovy : "pro tento návod budeme předpokládat, že všechny moduly máte v pořádku" .
Musím překompilovat jádro (to zvládnu), ale pak ho nějak asi zaktualizovat, ať si načte ty nové moduly (tohle zatím neumím, ale pracuju na tom). Navíc je tady taky možnost, že se síťovka hádá s mojí DVB kartou, která je systémem chápána taky jako síťové zařízení - to ale nemám ověřeno. Jisté je, že při první (funkční) instalaci síť fungovala a při druhé (kdy jsem v jádru nastavil všechno včetně DVB) už ne. Z toho dedukuju, že se možná hádá.
Bylo by asi jednoduché všechno přeinstalovat tak aby síť fungovala, ale toho zlozvyku se musím zbavit.
ovladače jsem dával přímo do jádra, když jsem se tam díval - mám to určitě (nevím jestli můžu použít slovo určitě!!) nastavené špatně a to znamená překompilovat. Dočetl jsem se, že po změně jádra musím provést nějaké úkony (podle mně to bude update nebo něco takového - možná to je potřeba jenom při změně verze), potom nastartovat Eth, nastavení všeho je v pořádku (to mám ověřeno z minulé instalace, kdy to bylo funkční a překontrolováno).
modprobe jménomodulu nefunguje
Zatím mám kde hledat a vím co mám hledat - takže v pohodě. Do toho adresáře, který uvádíš jsem se ještě nedíval. Teď mi nejvíc chybí "MC". Až budu vědět víc o rekompilaci, můžu DVB kartu odebrat a skusit bez ní - jednoduché jak zjistit a ověřit konflikt.
Tiskni
Sdílej: