Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
example.net CNAME www.example.com *.example.net CNAME www.example.com example.net MX 10 mx.example.comZa boha mi ale nejde CNAME example.net. Pritom A zaznam tam mit nemohu, chcili mit vse ciste z pohledu reverzniho prekladu :( Delam neco spatne? Dik za radu.
uff, tak to vypada, ze CNAME nesmi byt na stejne jmeno jako jiny zaznam.
To nevypadá, to je jasně a zřetelně napsané v příslušném RFC. CNAME znamená, že jméno samo je aliasem, takže nemá smysl, aby pro něj existovaly nějaké další záznamy.
Vzdyt je uplne bezne, ze domena slouzi jen pro web na serveru s tisici jinymi vhosty.
Běžné to sice je, ale používání jména domény jako jména počítače je jen móda, která se objevila až mnoho let poté, co byly specifikace DNS formulovány (ostatně i name-based virtuální servery jako takové se začaly používat až mnohem později). Pokud chcete, aby se pro dvě různé domény překládalo jméno domény na stejnou IP adresu, lze to čistě vyřešit jedině tak, že oběma jménům dáte A záznamy se stejnou hodnotou a uděláte násobný reverzní záznam. Když jich bude tisíc, řešení, které by bylo čisté a zároveň rozumné, neexistuje.
jasně a zřetelně napsané v příslušném RFC.Jestli je to RFC 1035 tak tu jsem mel otevrenou a asi mame uplne odlisnou predstavu o tom, co je jasne a zretelne
A CNAME RR identifies its owner name as an alias, and specifies the corresponding canonical name in the RDATA section of the RR. If a CNAME RR is present at a node, no other data should be present; this ensures that the data for a canonical name and its aliases cannot be different. This rule also insures that a cached CNAME can be used without checking with an authoritative server for other RR types.Bohužel je RFC, která se nějak dotýkají DNS, poměrně dost a často není lehké uhodnout, ve kterém se skrývá odpověď na konkrétní otázku… :-(
Tiskni
Sdílej: