Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
example.net CNAME www.example.com *.example.net CNAME www.example.com example.net MX 10 mx.example.comZa boha mi ale nejde CNAME example.net. Pritom A zaznam tam mit nemohu, chcili mit vse ciste z pohledu reverzniho prekladu :( Delam neco spatne? Dik za radu.
uff, tak to vypada, ze CNAME nesmi byt na stejne jmeno jako jiny zaznam.
To nevypadá, to je jasně a zřetelně napsané v příslušném RFC. CNAME znamená, že jméno samo je aliasem, takže nemá smysl, aby pro něj existovaly nějaké další záznamy.
Vzdyt je uplne bezne, ze domena slouzi jen pro web na serveru s tisici jinymi vhosty.
Běžné to sice je, ale používání jména domény jako jména počítače je jen móda, která se objevila až mnoho let poté, co byly specifikace DNS formulovány (ostatně i name-based virtuální servery jako takové se začaly používat až mnohem později). Pokud chcete, aby se pro dvě různé domény překládalo jméno domény na stejnou IP adresu, lze to čistě vyřešit jedině tak, že oběma jménům dáte A záznamy se stejnou hodnotou a uděláte násobný reverzní záznam. Když jich bude tisíc, řešení, které by bylo čisté a zároveň rozumné, neexistuje.
jasně a zřetelně napsané v příslušném RFC.Jestli je to RFC 1035 tak tu jsem mel otevrenou a asi mame uplne odlisnou predstavu o tom, co je jasne a zretelne Nasel jsem to ale ve FAQ bindu. Nicmene za informaci dekuji. Budu tedy pouzivat A zaznamy.
A CNAME RR identifies its owner name as an alias, and specifies the corresponding canonical name in the RDATA section of the RR. If a CNAME RR is present at a node, no other data should be present; this ensures that the data for a canonical name and its aliases cannot be different. This rule also insures that a cached CNAME can be used without checking with an authoritative server for other RR types.Bohužel je RFC, která se nějak dotýkají DNS, poměrně dost a často není lehké uhodnout, ve kterém se skrývá odpověď na konkrétní otázku… :-(
Tiskni Sdílej: