Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
example.net CNAME www.example.com *.example.net CNAME www.example.com example.net MX 10 mx.example.comZa boha mi ale nejde CNAME example.net. Pritom A zaznam tam mit nemohu, chcili mit vse ciste z pohledu reverzniho prekladu :( Delam neco spatne? Dik za radu.
uff, tak to vypada, ze CNAME nesmi byt na stejne jmeno jako jiny zaznam.
To nevypadá, to je jasně a zřetelně napsané v příslušném RFC. CNAME znamená, že jméno samo je aliasem, takže nemá smysl, aby pro něj existovaly nějaké další záznamy.
Vzdyt je uplne bezne, ze domena slouzi jen pro web na serveru s tisici jinymi vhosty.
Běžné to sice je, ale používání jména domény jako jména počítače je jen móda, která se objevila až mnoho let poté, co byly specifikace DNS formulovány (ostatně i name-based virtuální servery jako takové se začaly používat až mnohem později). Pokud chcete, aby se pro dvě různé domény překládalo jméno domény na stejnou IP adresu, lze to čistě vyřešit jedině tak, že oběma jménům dáte A záznamy se stejnou hodnotou a uděláte násobný reverzní záznam. Když jich bude tisíc, řešení, které by bylo čisté a zároveň rozumné, neexistuje.
jasně a zřetelně napsané v příslušném RFC.Jestli je to RFC 1035 tak tu jsem mel otevrenou a asi mame uplne odlisnou predstavu o tom, co je jasne a zretelne
A CNAME RR identifies its owner name as an alias, and specifies the corresponding canonical name in the RDATA section of the RR. If a CNAME RR is present at a node, no other data should be present; this ensures that the data for a canonical name and its aliases cannot be different. This rule also insures that a cached CNAME can be used without checking with an authoritative server for other RR types.Bohužel je RFC, která se nějak dotýkají DNS, poměrně dost a často není lehké uhodnout, ve kterém se skrývá odpověď na konkrétní otázku… :-(
Tiskni
Sdílej: