Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
--- |-ETH0------------------------------------INTERNET | (pevna IP, domena, postfix) | |-ETH2-----(ADSL modem. ext)-----------INTERNET PC| | | |-ETH1-----switch-| | (192.168.1.1) |--PC1 (192.168.1.2) --- | |--PC2 (192.168.1.3) |ADSL modem: prideluje pres DHCP: IP adresu, DNS, default route... Nově přidán, Telecom Express nebo jak se to jmenuje.
Měl jsem PC jako server se 2 síťovkama - eth0 jde do internetu (vychozí gateway), na eth1 mám připojený switch a přes něj PC ve vnitřní síti. Na serveru je zaplá maškaráda, asi takto:
$IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o ETH0 -j MASQUERADE
Vše funguje.
Nyní se přidala třetí síťovka a na ní se napojil ADSL externí modem (a ten do linky - internetu). Na ADSL modemu (nějaký dlink) běží DHCP server, který serveru přidělí IP adresu (na síťovku eth2), DNS server, default gw...
A já chci aby se teď provoz z těch PC ve vnitřní síti "maškarádoval" do internetu přes to ADSL a zárověň aby eth0 bylo stále fuknční z vnějšku - běží na něm postfix, ssh...
Ale asi něco dělám špatně:( Mohli byste mi prosím pomoct s nastavením? Nevím jak například nastavit DNS - každý provider má svoje - a já chci aby pro ty PC ve vnitřní síti bylo použito to od ADSL a pro ty služby z venku na eth0 zase dns servery od druhého providera. (na stroji běží dnschace djbdns). Mám představu, že si pomoci route nastavím: "všechno z 192.168.1.0 pošli na eth2 a maškaráduj" Taky mám problém s tím, že adsl modem mi mění default gw - to můžu přes dhclienta vypnout a nastavit si svoji, ale nemůže se změnit? Bude to vždy ok?
Úspěšně jsem nastavil maškarádu přes adsl modem, jenže to se mi zas nešlo připojit z vnějšku na eth0.
Používám Debian Sarge. Díky moc za rady
default adresa_brana1 0.0.0.0 UG 1 0 0 eth2 default adresa_brana2 0.0.0.0 UG 2 0 0 eth0
Metric The 'distance' to the target (usually counted in hops). It is not used by recent kernels, but may be needed by routing daemons.
Díky, možná jsem hloupý, ale přesně to pořád nechápu:) Co ty metriky dělají? Z manu to chápu jako že to můžu použít pro nějaké dynamické routovací protokoly nebo tak... díky.
Tiskni
Sdílej: