Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
--- |-ETH0------------------------------------INTERNET | (pevna IP, domena, postfix) | |-ETH2-----(ADSL modem. ext)-----------INTERNET PC| | | |-ETH1-----switch-| | (192.168.1.1) |--PC1 (192.168.1.2) --- | |--PC2 (192.168.1.3) |ADSL modem: prideluje pres DHCP: IP adresu, DNS, default route... Nově přidán, Telecom Express nebo jak se to jmenuje.
Měl jsem PC jako server se 2 síťovkama - eth0 jde do internetu (vychozí gateway), na eth1 mám připojený switch a přes něj PC ve vnitřní síti. Na serveru je zaplá maškaráda, asi takto:
$IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o ETH0 -j MASQUERADE
Vše funguje.
Nyní se přidala třetí síťovka a na ní se napojil ADSL externí modem (a ten do linky - internetu). Na ADSL modemu (nějaký dlink) běží DHCP server, který serveru přidělí IP adresu (na síťovku eth2), DNS server, default gw...
A já chci aby se teď provoz z těch PC ve vnitřní síti "maškarádoval" do internetu přes to ADSL a zárověň aby eth0 bylo stále fuknční z vnějšku - běží na něm postfix, ssh...
Ale asi něco dělám špatně:( Mohli byste mi prosím pomoct s nastavením? Nevím jak například nastavit DNS - každý provider má svoje - a já chci aby pro ty PC ve vnitřní síti bylo použito to od ADSL a pro ty služby z venku na eth0 zase dns servery od druhého providera. (na stroji běží dnschace djbdns). Mám představu, že si pomoci route nastavím: "všechno z 192.168.1.0 pošli na eth2 a maškaráduj" Taky mám problém s tím, že adsl modem mi mění default gw - to můžu přes dhclienta vypnout a nastavit si svoji, ale nemůže se změnit? Bude to vždy ok?
Úspěšně jsem nastavil maškarádu přes adsl modem, jenže to se mi zas nešlo připojit z vnějšku na eth0.
Používám Debian Sarge. Díky moc za rady
default adresa_brana1 0.0.0.0 UG 1 0 0 eth2 default adresa_brana2 0.0.0.0 UG 2 0 0 eth0
Metric The 'distance' to the target (usually counted in hops). It is not used by recent kernels, but may be needed by routing daemons.
Díky, možná jsem hloupý, ale přesně to pořád nechápu:) Co ty metriky dělají? Z manu to chápu jako že to můžu použít pro nějaké dynamické routovací protokoly nebo tak... díky.
Tiskni
Sdílej: