V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
#!/bin/sh /usr/sbin/iptables -X /usr/sbin/iptables -F INPUT /usr/sbin/iptables -F OUTPUT /usr/sbin/iptables -F FORWARD /usr/sbin/iptables -P INPUT DROP /usr/sbin/iptables -P FORWARD DROP /usr/sbin/iptables -A OUTPUT -o lo -j ACCEPT /usr/sbin/iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT /usr/sbin/iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT #/usr/sbin/iptables -A OUTPUT -j ACCEPT /usr/sbin/iptables -A OUTPUT -p icmp -j ACCEPT /usr/sbin/iptables -A INPUT -p icmp --icmp-type echo-request -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j ACCEPT /usr/sbin/iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPTale nevím, jestli to splňuje všechny moje požadavky (asi ne).
Zdravim,
tedy ja osobne na stavbu fw pouzivam "firewall builder":
http://www.fwbuilder.org/resp:
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=5314
Stahnete si fwbuilder, libfwbuilder
a fwbuildet-ipt
pro iptables. Je to super programek kde je mozne fw pohodlne naklikat, jakmile proniknete do jeho filosofie...
A co se tyce zakazu urcite aplikaci pristupovat k Inetu, tak tam me napada jedine (nevim nakolik rozumne) reseni, a tim by bylo stahnout si zdrojaky, natvrdo do nich zadratovat, aby aplikace pri tcp spojeni otevirala na localhostu jen jeden konkretni port (ci skupinu portu z urcite mnoziny) a potom se napr. tim firewallem postarat o to, aby se vsechno na tom portu zahazovalo...
iptables -A FORWARD -i eth1 -o eth0 -p tcp --dport ! 80 -j DROP
Tiskni
Sdílej: