Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
cat main.cf
smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU)
biff = no
# appending .domain is the MUA's job.
append_dot_mydomain = no
# Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings
delay_warning_time = 4h
myhostname = gate.sps-pi.cz
alias_maps = hash:/etc/aliases
alias_database = hash:/etc/aliases
myorigin = /etc/mailname
mydestination = gate.sps-pi.cz, localhost, localhost.localdomain, localhost
relay_domains = $mydestination, sps-pi.cz
mynetworks = 127.0.0.0/8, 172.16.0.0/16, 172.17.0.0/16
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
inet_interfaces = all
message_size_limit = 52428800
transport_maps = hash:/etc/postfix/transport
content_filter = smtp:[127.0.0.1]:10024
smtpd_recipient_restrictions =
permit_mynetworks,
reject_invalid_hostname,
reject_non_fqdn_hostname,
reject_non_fqdn_sender,
reject_non_fqdn_recipient,
reject_unknown_sender_domain,
# reject_unknown_recipient_domain,
reject_unauth_pipelining,
reject_unauth_destination,
reject_rbl_client relays.ordb.org,
reject_rbl_client opm.blitzed.org,
#reject_rbl_client list.dsbl.org,
reject_rbl_client sbl.spamhaus.org,
permit
smtpd_sender_restrictions =
check_sender_access hash:/etc/postfix/accessgate:/etc/postfix#
1. zkontroluj celou vnitrni sit a pokud mas proxy SMAZ cache ...
2. ZAKAZ z vnitrni site ven port 25 a VSECHNA posta musi jit pres mailserver ...
iptables -A FORWARD -o eth0 -p tcp --dport 25 -j DROP
kde eth0 je vnejsi interface (WAN)
... ani pres NEJ NEJDE spam (coz zjistis v logu) ...nejsou moc na místě. Osobně se domívám, že se bude jednat pouze o neošetřený php script.
Bud tak laskav a trosku si prostuduj zakladni principy, abys aspon pochopil jak jsou veci svazane dohromady, nez se zacnes zesmesnovat ...Samozrejme, Utlouk na zavirovanych Windows stanicich se logne pod uctem www-data na mailserver - shell
/bin/false
tomu vubec neprekazi CONNECT
odporucam si pozriet:smtpd_sender_restrictions
v main.cf , ale asi to bude stejně naprd, když to posílá lokální apache.
Snad jedině dohledat podle času kdy byl nějaký závadný mail odeslán zkusit najít podle logu apache které scripty/stránky se zrovna používaly a zkusit najít chybu v nich.
Tiskni
Sdílej: