Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Koupil jsem si bezdrátovou optickou myš Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse 4000 v1.0, které má dvě klasická tlačítka, kolečko, které funguje i jako tlačítko a ještě má to kolečko možnost vyklápění (doleva, doprava)a ještě na boku jedno malé tlačítko.
cat /proc/bus/input/devices
I: Bus=0003 Vendor=045e Product=00e1 Version=0007
N: Name="Microsoft Microsoft Wireless Optical MouseŽ 1.00"
P: Phys=usb-0000:00:1d.0-1/input0
S: Sysfs=/class/input/input2
H: Handlers=mouse1 event2
B: EV=7
B: KEY=1f0000 0 0 0 0 0 0 0 0
B: REL=1c3
Pokud myš v xorg.conf nastavím klasicky jako ExplorerPS/2, ZAxisMapping "4 5", tak kolečko funguje dobře, boční tlačítko se hlásí jako Button 9.
Začal jsem zkoumat různé stránky, avšak pomocí těchto návodů se mi "Tilt" tlačítko nepovedlo rozchodit. Xev jej vůbec nedetekuje :(
V xorg.conf to mám zapsáno takto:
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "evdev"
Option "Device" "/dev/input/event2"
Option "Dev Phys" "usb-0000:00:1d.0-1/input0"
Option "Buttons" "9"
Option "ZAxisMapping" "4 5 6 7"
Option "Emulate3Buttons" "no"
EndSection
Po spuštění Xev mi detekuje kolečko jako 4 5, boční tlačítko jako 9. Po prohlídnutí xmodmap -pp jsem zjistil, že se to samo přemapovalo - a ještě to nějak záhadně detekuje 32 tlačítek:
There are 32 pointer buttons defined.
Physical Button
Button Code
1 1
2 3
3 2
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
10 10
11 11
12 12
13 13
14 14
15 15
16 16
17 17
18 18
19 19
20 20
21 21
22 22
23 23
24 24
25 25
26 26
27 27
28 28
29 29
30 30
31 31
32 184
imwheel "tilt" také nijak nedetekuje :(.
Pokud dám v konzoli cat /dev/input/event2 a vyklopím tlačítko, nějaký event to provede a zapíše se :/.
Používám distribuci Archlinux, Xorg7, evdev přímo v jádře, jádro 2.6.16.
Nenapadá někoho, jak by se tilt dal zprovoznit tak, aby jej Xev, či imwheel detekovalo? Děkuji
Dev phys se AFAIK týká starého evdev, které bylo v Xorg 6.8 na Gentoo. Buttons nebo ZAxisMapping vůbec nepoužívám, všechna potřebná přemapování dělám přes vlastní nastavení Xmodmapu.
Také mi to detekuje 32 tlačítek...
Také mám možnost naklápět kolečko doprava/doleva, příkaz xev mi při stiskutí vypisuje události. Problém je, že aplikace toto nepodporují... takže toto se mi hodí tak maximálně v nějakých hrách.
Tak až napíšu dotaz, tak to nakonec najdu. Problém je v balíčku xf86-input-evdev - musel jsem provést patch a překopilovat jej. Nyní se mi tilt v xev zobrazuje jako Button 6 a 7. To by mě zajímalo, kam mi zmizel Button 8 :/
Zde je ten patch:
--- evdev.c
+++ evdev.c
@@ -155,6 +155,7 @@
PostButtonClicks(pInfo, wheel_down_button, -value);
break;
+ case REL_DIAL:
case REL_HWHEEL:
if (value > 0)
PostButtonClicks(pInfo, wheel_right_button, value);
Tiskni
Sdílej: