Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn
C:\linux.bin = "Fedora Core 5"
kde linux.bin je oněch prvních 512kb. Tak teorii máme za sebou, a je tady praxe a tady je můj konec, dál nevim, je to u mě čistě teoretická rovina :(
Mám dva fyzické SATA disky, kde sem pochopil že v instalátoru se master bootovací disk (podle BIOSu) v instalaci značí jako hda, druhý jako hdb. Na prvním master bootovacím disku WDC Raptor 740GD mám jeden oddíl, který je zformátovaný systémem souborů NTFS a je tam W XP Home se svým originálním zavaděčem (NTLDR). Na druhém disku WDC Caviar 120 mám 80 GB partion zformátovanou taky NTFS, které jsem dal příhodnou popisku "DATA STORAGE", takže je to takové skladiště na soubory (hodí se to když přeinstaluju okna, tak mi tam soubory zůstanou...). Na tomto disku je ještě cca 30GB volného nenaformátovaného místa, kde bych chtěl ubytovat jednoho tučňáka. K tomu mám ještě jedno DVD Fedora Core 5 a k tomu Rescue CD. Tyto dva kamarády (tučňák s oknama) chci zavádět pomocí Windowsovského zavaděče, nikoli pomoci LILO či GRUBu, z toho plyne že na master disku Raptor 740GD zůstane v MBR zavaděč WXP. Fedora se momentálně nikde na mém disku nenachází, takže bych rád začal už od toho "volného místa na Caviaru" a skončil u "W XP a FC 5 zaváděných pomocí win zavaděče). plz poraďte totální linux lamě :((
thx za rady
happy
BTW prosím o fakt noobský návod, ptže s tim linuxem fakt neumim
/etc/lilo.conf
, jako místo pro uložení onoho sektoru (mimochodem, velikost je 512 B) je obvykle /dev/hda
či /dev/sda
, tedy MBR prvního disku, kde je ale část zavaděče oken, takže tam to nepůjde. Místo toho přijde /dos/c/linux.bin
, nebo něco jiného... (Linuxové jádro nepodporuje zápis na NTFS, jsou na to sice ovladače, ale tady to řešit nebudeme, napíšu jen, že jeden je NTFS-LINUX od firmy Paragon a je komerční, druhý je modul FUSE (filesystem in userspace) s ntfsprogs
.) Takže se tam dá napsat třeba /tmp/linux.bin
. Ten soubor je potřeba nejprve vytvořit:
dd if=/dev/zero of=/tmp/linux.bin bs=512 count=1Potom se do něj nainstaluje LILO:
liloPotom je třeba dopravit ten soubor na disk C:. Do
boot.ini
přijde třeba to, co píšete.
A to by mělo být, jestli se nepletu, všechno. Nevýhoda je v tom, že při každé instalaci nového jádra je třeba tento postup zopakovat.
P.S.: Je možné dát LILO i do MBR, stejně jako třeba GRUB. Postup je jednodušší, protože pak se e LILO/GRUBu spouští zavaděč NT. Oproti výše uvedenému postupu má tu nevýhodu, že při instalaci oken o zavaděč přijdete.
a pokud bych vytáhl celý fyzický disk sdb s linuxem a zůstane mi pouze sda s jednou partion s windowsem(kde bude grub/lilo, ne NTLDR), tak bude bootování pomocí LILO/GRUBu fungovat? tzn. je tohle na linuxu naprosto nezávislé?LILO je zcela nezávislé, GRUB potřebuje jen nějaký oddíl, kde má uloženy svoje součástky - je větší, o něco pomalejší, ale má víc funkcí.
samotný windows nemá ani páru o tom, že jeho NTLDR je spouštěný GRUBem/LILem - je to tak? tzn. nic nepozná?Pokud pozná, tak to nevadí.
A ještě poslední otázečka, když při instalaci fedory dám aby vytvořil defaultní diskové rozdělení, tak tam vytvoří hlavní oddíl ext3, potom swap a potom 102MB velký oddíl boot, kde je pravděpodobně jádro, je to takhle v pořádku, nebo radši tenhle oddíl smazat jádro hodit rovnou na hlavní ext3?Má to nějaké opodstatnění, nebo je to v pořádku a klidně to tam nechat?Vám 102 MB pro jádro, které obvykle nebere víc než 2 MB, nepřijde zbytečně moc? Pokud ne, nechte to být, je to stejně jedno.
Tiskni
Sdílej: