Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Linux umí swap do souboru. Ve fstab mám řádek:
/home/storage1/SWAP swap swap defaults
kde /home/storage1/SWAP
je 1GB soubor vytvoření příkazem dd
.
Windows swapují do souboru defaultně, obvykle C:\pagefile.sys. Pokud máš nějakou partišnu, kam vidí jak linux tak ve Windows, tak tam zkus vytvořit Windowskáckej swap a upravit fstab v linuxu, aby tam swapoval taky.
Otázkou je, jak budou Windy reagovat na to, že struktura pagefile je po rebootu z linuxu jiná než Windowsácká. Chce to prostě vyzkoušet.
system.ini
lze nastavit nejen třeba PagingDrive=D:
, ale i třeba PagingFile=D:\SWAP
. Ve Windows XP zastanou tuto funkci registry, klíč si nepamatuju, ale stačí hledat pagefile.sys
. A v Linuxu už je to snadné, jen je potřeba při spuštění systému spouštět mkswap /cesta/k/onomu_souboru
, aby měl správnou hlavičku na začátku.
Tiskni
Sdílej: